مصوبه ی دولت برای سهمیه ی متاهلان از سوی مجلس مردود شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی جزئیات طرحی را به تصویب رساندند که بر اساس آن مصوبه دولت برای اختصاص ۲۰ درصد کارشناسی ارشد به متاهلان از این پس جایی در سهمیه بندی های دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه پس از به تصویب رساندن کلیات طرح برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی به بررسی جزئیات این طرح پرداختند.

بر اساس ماده واحده این طرح از تاریخ تصویب این قانون سهمیه بندی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی اعم از رشته های پزشکی و غیر پزشکی در کلیه دانشگاه های دولتی و غیر دولتی به جز مواردی که در این طرح آمده ممنوع است.

به گزارش مهر، یادآوری می شود دولت چندی پیش مصوبه ای مبنی بر اختصاص ۲۰ درصد سهمیه به داوطلبان متاهل برای شرکت در دوره کارشناسی ارشد را به تصویب رسانه بود که نمایندگان مجلس بویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات با اجرای آن مخالف بودند.

بنابراین نمایندگان در تصویب این طرح بر اساس ماده یک آن مقرر کردند قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و اصلاحات بعدی به قوت خود باقی است.

همچنین بر اساس بند دیگری از این طرح صد در صد پذیرش در رشته های تخصصی زنان و زایمان به خانم ها اختصاص می یابد.

بر اساس تبصره یک این طرح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص اختصاص سهمیه برای نخبگان و استعدادهای برتر به قوت خود باقی است.

بنابراین گزارش نمایندگان مجلس مجددا مخالفت خود با تخصیص ۲۰ درصد از سهمیه دوره کارشناسی ارشد به داوطلبان متاهل مخالفت کردند و هر گونه سهمیه بندی جدید را صرفا با تصویب مجلس شورای اسلامی مجاز دانستند.

کلیات این طرح با ۱۵۸ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از ۲۰۳ نماینده به تصویب رسید .

ایوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

رییس دانشگاه آزاد: ظرفیت پذیرش دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد افزایش می‌یابد

پ فوریه 25 , 2010
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ۴۵۰ هزار نفر امسال در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: امسال افزایش ظرفیت در مقطع کارشناسی ارشد خواهیم داشت و ظرفیت‌های خود را بالا خواهیم برد. به گزارش ایسنا، جاسبی با اشاره به پایان مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه […]