مصاحبه با رتبه ۱۰ بهینه سازی،۹ مالی و ۸ مدیریت مهندسی کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع سال ۹۷، خانم سارا مسگری

مصاحبه خانم سارا مسگری-رتبه ۱۰ بهینه سازی،۹ مالی و ۸ مدیریت مهندسی

زبانآمار و احتمالتحقیق ۱و۲دروس تخصصیریاضیاقتصاد ۱و۲تئوری مدیریتمعدل موثر
۶۲٫۲۲۵۸٫۳۳۲۱٫۶۷۴۳٫۷۵۰۰۰۱۹٫۸۹
رتبه کد ضریب ۱رتبه کد ضریب ۲رتبه کد ضریب ۳رتبه کد ضریب ۴رتبه کد ضریب ۵
۱۰۲۸۲۳۹۸

کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

سارا مسگری هستم. دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه تهران. ساکن تهران هستم.

در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

در دوره کارشناسی خوشبختانه وضعیت مطلوبی داشتم. اکنون هم در انتهای ترم هشت کارشناسی هستم و در شرف فارغ التحصیل شدن میباشم. در دوره کارشناسی جزو اسامی استعداد درخشان ورودی سال ۹۳ دانشگاه تهران برای ثبت نام ارشد بدون آزمون قرار گرفتم.

چی شد که حس کردید باید کنکور ارشد بدید؟ واقعا به این حس که نیاز به کارشناسی ارشد دارید رسیده بودید یا جو دانشجوها و فشار خانواده و جامعه و … باعث این انتخاب شد…

علاقه به ادامه تحصیل دلیل اصلی تصمیم برای کارشناسی ارشد خواندن بود. البته در ابتدای راه انگیزه زیادی برای شروع مطالعه نداشتم ولی با گذشت زمان و گرفتن بازخورد های مثبت مثل نتایج آزمون ها انگیزم بیشتر شد. خانواده هم همیشه مشوق تصمیمات من بوده اند.

از روند درس خوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می‌کردید؟

تیر و مرداد
از ابتدای مرداد شروع به مطالعه زبان ، احتمال و تحقیق در عملیات کردم و روزانه ۴-۵ ساعت درس میخواندم.
شهریور و مهر
تا انتهای شهریور هم با همان برنامه مرداد ماه ادامه دادم. با شروع ترم از اول مهر دروس تخصصی را شروع کردم ولی چون هفته ای ۴ روز کلاس داشتم برنامم فشرده تر شده بود و ناچارا بعضی از روزها مطالعه نداشتم.
آبان و آذر
تقریبا تمام دروس تخصصی را موازی پیش می بردم و آمار و تحقیق در عملیات را نیز هر هفته به طور بخش بخش دوره می کردم که فراموش نکنم. با نزدیک شدن آزمون ها سعی کردم برناممو با آزمون ها هماهنگ کنم. و حدودا روزانه ۴ ساعت درس میخواندم.
دی و بهمن
همچنان با برنامه آزمون ها پیش می رفتم . بخاطر همزمانی با امتحانات دانشگاه برنامم نا منظم شده بود ولی به طور متوسط ۵ ساعت مطالعه را داشتم.
اسفند و فروردین
خوشبختانه از تعطیلات عید خیلی خوب استفاده کردم. روزایی بود که روزی ۱۰ ساعت هم میخوندم. طبق برنامه آزمون ها و مرور برنامه ریزی شده همه دروس به طور موازی. از اوایل فروردین با زدن کنکور های ۸۶ به بعد تست زنی جامع را شروع کردم.
اردیبهشتکنکور ۹۶ رو در هفته اول اردیبهشت زدم. بقیشو هم یه استراحت و مرور نکات پرداختم.

نحوه درس خوندنتون چطور بود؟ کجا درس می‌خوندین؟ خونه یا کتاب خونه؟ گروهی یا فردی؟

اول هر مبحث را از روی درس نامه کتب منبع مطالعه میکردم و سپس به تست زنی میپرداختم.(در حد رسیدن به تسلط نسبی) پس از تمام شدن مباحث مربوط به هر آزمون در هفته آخر منتهی به آزمون برای دوره مطالب خلاصه هایم را مطالعه میکردم و تست بیشتر میزدم. ضمنا آزمون های سال های گذشته را برای مهارت در آزمون دادن حل میکردم. که خیلی موثر بود. در روز های تعطیل در منزل درس میخواندم و در طی هفته از سایت دانشکده استفاده میکردم. در دانشگاه با همکلاسی ام درس میخواندم و برناممون با هم هماهنگ بود و هرروز یک برنامه را اجرا میکردیم.

منابعی که برای دانشجویان سال بعد توصیه می کنید، چه منابعی هستن؟

زبان عمومی و تخصصی
لغت زیرذره بین، گرامر کلاس نکته و تست. متن کتاب شایان
    آمار و احتمال
هر سه کتاب دکتر ایوزیان
    تحقیق در عملیات
جزوه و دو جلد اول دوهزار تست
  کیفیت
کتاب دکتر ایوزیان و تست های آزمون های پژوهش
پروژه
کتاب دکترزاهدی سرشت
طرحریزیکتاب دکتر نیکو فکر و کتاب دکتر گل محمدی
موجودیکتاب دکتر نیکو فکر
اقتصاد مهندسیجزوه دکتر اسماعیلی و تست های آزمون های پژوهش

در آزمون‌های پژوهش شرکت کردید؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

بله، سوالات از کیفیت خوبی برخوردار بود. البته گاها سوالات ایراد دار و بعضا تکراری از آزمون های سال های قبل وجود داشت. در دروس آمار و احتمال تا حد زیادی مشابه بود. تحقیق در عملیات کمتر ولی در دروس تخصصی به غیر از پروژه سوالات با تقریب خوبی هم سبک کنکور بود. از لحاظ رقابتی هم کیفیت خوبی داشت و جایگاه آینده شرکت کنندگان در کنکور تقریبا در آزمون ها مشخص بود.

به ترتیب رتبه های بنده در آزمون ها : ۱) اول   2)  اول  3) اول ۴)  دوم  5) دوم  6)  هفتم  7)  پنجم  8) اول

در چه کلاس های پژوهش شرکت کرده اید؟ نتیجه ی شرکت در کلاس ها چطور بوده؟

به دلیل کسب رتبه یک رقمی در آزمون ها یک کلاس نکته و تست رایگان بهمون پیشنهاد شد که من کلاس گرامر دکتر فرید رو انتخاب کردم و راضی بودم. در کلاس دیگری شرکت نکردم.

برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌ها هماهنگ بود و لزومی در این کار می‌بینید؟

بله، بنظرم بهترین چارچوبی که می شه باهاش کار کرد و از گرفتن بازخورد در نتایج آزمون ها به اصلاح ایرادات و اشتباهات پرداخت، برنامه آزمون هاست. به داوطلبان سال آینده هم پیشنهاد میکنم حتما در همه آزمون ها شرکت کنند و همه رو جدی بگیرند.

روش خاصی برای تست زدن داشتید؟ مثلا تستهای سخت رو بپرید یا تستی رو علامت بزنید و …

سعی میکردم در تست های سخت گرفتار نشم. ولی متاسفانه در کنکور نتوانستم این تکنیک را اجرا کنم. ☹ ضمنا سوالاتی که نکتشو یادم رفته بود رو علامت میزدم و در انتهای آزمون اگر وقت باقی بود دوباره به آن ها فکر میکردم. که اکثرا وقت نمیشد. 😊

شده بود که از درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد…؟

در تابستان درس خوندن برام کمی کسل کننده بود اما با شروع سال تحصیلی به این روند عادت کردم و پس از گرفتن اولین نتیجه آزمون ها بسیار مشتاق تر شدم.

در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟ یکی نزدیک اردیبهشت و پیش از کنکور و یکی هم خرداد و بعد از کنکور؟

اردیبهشت ۱

خرداد  زیر ۱۰

در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چند ساعت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

بله.

درس خوندن برای کنکور تقریبا یه روندتکراری و خسته کننده داره که حتما باید برای داشتن بازده بهتر در این دوران تفریح رو تو برنامه قرار داد. من اغلب اخر هفته ها یه نصف روز رو در نظر میگرفتم.

چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتتون بیشترین تأثیر رو داشتن؟

تو این راه اول از خداوند متشکرم که همیشه کنارم بود. از مادر عزیزم و همچنین پدرم هم تشکر ویژه دارم و البته برادرم که خودشم کنکوری بود و به اینکه جو خونه به سمت درس خوندن بره کمک میکرد.

از دوست و رقیب خوبم که خودشون هم تونستن رتبه خیلی خوبی کسب کنن ممنونم که هم به جذاب تر شدن روند درس خوندن کمک کردن و هم برنامه ریزی خوبی برای درس خوندن رو در اختیارم میذاشتن.

به نظر شما مشاوره تحصیلی و پیگیری یک مشاور متخصص در مقاطع زمانی مختلف میتونه تأثیر گذار باشه؟

بنظرم در درجه اول هر کسی خودش بهترین مشاور و برنامه ریز برای خودشه و البته اگر نتایج خوبی نگیره و به خوبی از پس برنامه ریزی برنیاد باید از مشاور متخصص کمک بگیره.

تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه بازم به عقب برگردی برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟

حتما همین کارو میکنم.

برامون از اون چند ماه (اردیبهشت تا اواسط خرداد) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

تو این مدت با توجه به نتایجی که از خودم گرفته بودم میدونستم رتبه بدی نمیگیرم . اما بعد کنکور که خب سخت بود یه کم میترسیدم به هدفم که بهینه دانشگاه شریف بود نرسم اما خداروشکر رتبم جوری شد که فکر نمیکنم مشکلی داشته باشم هر چند زیاد باب میلم نبود.

کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟ 

لازمه یه کنکور خوب دادن هم داشتن معلومات کافیه و هم حفظ آرامش و اطمینان به خود. از اینکه نتونستم قسمت دوم رو به خوبی سر جلسه کنکور داشته باشم افسوس میخورم و به داوطلبین سال های بعد پیشنهاد میکنم روکاهش استرسشون کار کنن.

از الان تا شروع ترم دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد چه برنامه ای برای خودت داری؟

پروژه کارشناسیمو تموم کنم. در زمینه کسب تجربه کاری فعال باشم و زمینه نرم افزاری و زبان برنامه نویسیمو تقویت کنم.

به دکتری هم فکر می­کنی؟

بله. خارج از کشور انشاالله.

با شنیدن این کلمات اولین واژه ای که به ذهنت میاد رو بگو

  • مهندسی صنایع: همه چی دون
  • ایوزیان:  محبوب
  • پژوهش: کاربلد
  • سربازی: مزاحم

در پایان مهم‌ترین توصیه‌ای که برای داوطلبان کنکور سال بعد دارید چیه؟

توصیه میکنم خوندن برای کنکورو از زمانی شروع کنن که برنامه هاشون خیلی فشرده نشه چون فشردگی برنامه ها و ترس از نرسیدن به تسلط بر مباحث کنکور خودش خیلی تنش و استرس ایجاد میکنه. سعی کنن روند درس خوندن رو برای خودشون جذاب کنن و اینکه طریقه ازمون دادن رو حتما تمرین کنن. درنهایت هم توصیه میکنم از خدمات موسسه پژوهش استفاده کنن چون بنظرم کارشونو خوب بلدن.

با تشکر از وقتی که برای مصاحبه و کمک به دانشجویان سال آینده دادید.

زهرا حاجی جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مصاحبه با رتبه 14 بهینه سازی و 17 مالی کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع 97، آقای محمدحسین آشتیانی

ش سپتامبر 26 , 2020
مصاحبه آقای محمدحسین آشتیانی-رتبه ۱۴ بهینه سازی و ۱۷ مالی زبان آمار و احتمال تحقیق ۱و۲ دروس تخصصی ریاضی اقتصاد ۱و۲ تئوری مدیریت معدل موثر ۴۱٫۱۱ ۲۵ ۴۱٫۶۷ ۴۰٫۴۳ ۰ ۰ ۰ ۱۹٫۵۳ رتبه کد ضریب ۱ رتبه کد ضریب ۲ رتبه کد ضریب ۳ رتبه کد ضریب ۴ رتبه […]