قابل توجه داوطلبان کنکور آزاد: نکاتی مهم درباره ی کنکور آزاد

6

خیلی از بچه ها بصورت حضوری یا از طریق ایمیل و کامنت از من می پرسیدند که برای کنکور آزاد چیکار کنیم. من هم جواب های مختصری بهشون می دادم اما یه سری نکات هست که لازمه داوطلبان کنکور آزاد بدونن و من در اولین فرصتی که به دست آوردم این توضیحات رو نوشتم. امیدوارم که بتونه کمکی به موفقیت شما باشه.

در مورد کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد باید توجه کنید که:

یه فرق اساسی کنکور آزاد با سراسری اینه که مدت زمان کنکور آزاد خیلی بیشتر از سراسریه. مثلا مدت زمان کنکور گرایش صنایع (با ۱۰ تست زبان کمتر نسبت به کنکور سراسری) ۲۴۰ دقیقه و مدت زمان کنکور گرایش بهره وری (با ۱۰ تست زبان کمتر نسبت به کنکور سراسری) ۲۱۰ دقیقه است. یجورایی زمانش مثل امتحانات تشریحیه ولی سوالها گزینه دارند. پس علت اصلی ایجاد استرس در جلسه کنکور حذف میشه. من کمتر کسی رو دیدم که تو کنکور سراسری وقت کم نیاورده باشه. ولی پارسال کسی رو ندیدم که برای آزاد بگه وقت کم آوردم. پس اولین نتیجه اینه که تو کنکور آزاد استرس خیلی کمتره.

شیوه خوندن درسها برای آزاد خیلی با شیوه خوندن درسها برای سراسری فرق می کنه. وقتی بچه ها برای سراسری شروع می کنند معمولا از صفر شروع می کنند ولی برای آزاد معمولا با پیش زمینه ای که از سراسری دارند شروع می کنند. برای کنکور آزاد مهمترین نکته اینه که اول سعی کنید اون چیزهایی رو که بلد هستید رو حفظ و نگهداری کنید. مثلا اصلا فکرش رو هم نکنید که طرحریزی و موجودی رو بذارید بعد از عید چون یادتون میره. به نظر من اگه برای سراسری تست جامع زدید باید این کار رو ادامه بدید تا فرمولها یادتون نره. در هر صورت طوری برنامه ریزی کنید که از همین الان در طول هفته همه درسها رو مرور کنید.

معمولا همه بچه ها بعد از سراسری خسته هستند و به استراحت احتیاج دارند. اما مشکل اینه که این استراحت معمولا خیلی طولانی میشه و تا بعد از عید طول می کشه و تا اون موقع کلی از فرمولها یادشون میره. پس نذارید استراحتتون تا بعد از عید طول بکشه. یادتون باشه استراحت با بیکار بودن فرق می کنه. بیکاری باعث کسلی میشه و کسلی باعث میشه ….

معمولا سوالهای کنکور آزاد تکراری هستند حالا ممکنه از کتاب من یا کتاب آقای زاهدی سرشت یا سوالهای کنکور سالهای قبل باشند. یه توانایی مهم برای سراسری توانایی برخورد با سوالهای جدیده. اما تو کنکور آزاد توانایی مهمتر، توانایی برخورد با سوالهای تکراریه. پس به نظرم تستهای سراسری سالهای قبل، تستهای آزاد سالهای قبل و تستهای کتاب من و آقای زاهدی سرشت رو حتما دوباره بزنید. من هم سعی می کنم تستهای آزاد رو تا اونجا که می تونم تو سایت بذارم. البته امیدوارم این پاراگراف به گوش طراح های آزاد نرسه یا اگه رسید دیگه دیر شده باشه و سوالها رو طرح کرده باشند!

معمولا پذیرش دانشگاه آزاد خیلی بیشتر از ظرفیته که اعلام می کنن. چون خیلی از بچه ها سراسری قبول میشن و میرن سراسری. مثلا پارسال دانشگاه آزاد تهران جنوب ظرفیتش ۱۵ نفر بود اما تا رتبه ۵۰ قبول شدند. پس انقدر از ظرفیت کمش نترسید. همچنین بعضی دانشگاهها مثل اراک و نجف آباد جمعیت کاذب زیادی دارند. علتش هم اینه که کسانی که چیزی نمی خونند و شانس زیادی برای خودشون قایل نیستند سعی می کنن جاهایی رو بزنن که شانس بیشتری داشته باشند. پس تو این حوزه ها از جمعیت بالا نترسید.

در کل من یادم نمیاد از دانشجوهام کسی رو بشناسم که واقعا برای آزاد خوب خونده باشند ولی قبول نشده باشند. (در حالیکه برای سراسری لزوما چنین نیست).

همه این حرفها با توجه به اطلاعات سالهای قبل بود و امیدوارم شرایط به دلایلی مانند عوض شدن طراحها خیلی تغییر نکنه.

موفق باشید.

 

ایوزیان

6 دیدگاه برای “قابل توجه داوطلبان کنکور آزاد: نکاتی مهم درباره ی کنکور آزاد

  1. سلام .خیلی از راهنماییتون تشکر می کنم . فقط یه سوال بحثه بیشتر بودن ظرفیت مربوط به بهره وری تهران جنوب هم می شه ؟ ممنون از لطفتون

  2. استاد یعنی کتابی مثل مدرسان شریف نیست که همرو داشته باشه؟

  3. استاد خیلی دوستون داریم.واقعا بهترین هستین ازهرلحاظ.شیوه تدربس،اخلاق
    من افتخارنداشتم در دانشگاه دانشچوی شما یاشم.خوش به حالشون

  4. چه منابعی برای طرح ریزی و موجودی برای کنکور آزاد توصیه می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

۱۵ هزار مدرس در دانشگاه علمی و کاربردی جذب می شود

ج مارس 5 , 2010
زنجان – خبرگزاری مهر: مدیر امور مدرسان دانشگاه جامع علمی – کاربردی گفت: ۱۵ هرار مدرس جدید مورد نیاز دانشگاه جامع عمی و کاربردی است که از طریق فراخوان عمومی و به صورت تخصصص و استانی نسبت به جذب این تعداد اقدام شده است. به گزارش خبرنگار مهر در زنجان، […]