سونامی قحطی در سومالی

5
نیما از بهترین تمثیل برای بی تفاوتی انسان ها نسبت به سرنوشت همنوعان خود استفاده کرد؛ بی تفاوتی نسبت به غرق شدن در دریا و چه التماس و ضجه ای دردناکتر از التماس یک انسان پیدا می شود، آن هم هنگامی که در حال غرق شدن و دم و بازدم آخرین نشئه زندگی است.
امروز اما صدها هزار تن در کشوری به نام سومالی در حال غرق شدن در درون امواج سهمگین فقر هستند و فقر و گرسنگی چنان بر اندام نحیف این فرزندان بشر می کوبد که گویی، دشمنی دیرین با ساکنین نحیف کره خاکی دارد و یا انتقامی خانمان برانداز از کسانی می گیرد که گوشت و استخوان یا پوست و استخوانشان دیگر طاقت کوچکترین تازیانه فقر را هم ندارد.
فقر و فلاکت در میان مردمان رنجور سومالی ـ کشوری که اتفاقا آمریکایی ها در آن رفت و آمد زیادی دارند! ـ به اندازه ای است که هر آنچه اکنون در عالم سیاست و اقتصاد و اجتماع، دولت، ملت و منافع و اتحاد و ائتلاف هست، در برابر آن رنگ می بازد و فقر بلایی بر سر این مردم آورده است که هر کس در هر گوشه ای از این کره خاکی، کمکی ولو به اندازه درمی به آنان بکند، شادی خلق و خالق را در پی خواهد شد.
به بیانی دیگر در کنارِ اخبار عجیب و غریبى که هر روزه از رسانه‏هاى دنیا مخابره مى‏شود، تصاویرى پخش شده است که قلبِ هر انسانى را به درد مى‏آورد. ماجراى قحطى در سومالى که باعثِ از بین رفتنِ هزاران نفر شده است و هنوز هزاران زن و بچه، در معرضِ آن قرار دارند.
کودکان گرسنه ای که هم اکنون در سومالی مشغول خوردن خاک هستند روزی از دو میلیارد مسلمان خواهند پرسید که چه مسئولیتی را در قبال این فاجعه انسانی پذیرفتید و به آن عمل کردید؟
هم اینک ما مانده ایم و سومالی و یک جواب که باید برای پرسش تاریخ، آن را آماده کنیم. بسیاری از کودکان سومالیایی حتی در صورت رسیدن کمک های غذایی نیز فوت خواهند کرد و یا حیات سالمی نخواهند داشت.
در آغوش بی‌رمق زن نوزادی خفته است. از آن خواب‌های ابدی. به عبارتی نوزاد مرده. از گشنگی و بی‌آبی. در سومالی قحطی آمده و زن هم همین روزهاست که بمیرد…
لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَیْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِیمٌ. (آل عمران،۹۲)
نیکی را در نخواهید یافت تا آنگاه که از آنچه دوست می دارید انفاق کنید، و هر چه انفاق می کنید خدا بدان آگاه است.
در ماه ضیافت الهی، گرسنگی صیام را چشم بسته تحمل نکنیم که در قاره سیاه بیش از یازده میلیون گرفتار قحطی بی سابقه شده اند. زنان و کودکان پنجه در پنجه ی گرسنگی و تشنگی انداخته اند که تا شاید بتوانند جسم نحیف خود را از مرگ برهانند. انسان دوستی برایمان شعار نباشد که گروهی از انسانها که اکثراً مسلمان هم هستند دست نیازی امیدوارانه به سوی ما گشودهاند، که اجابت آن وظیفه ای بشری است.
چندی است که مردم مسلمان کشور سومالی، دچار محنتی عظیم گشته اند که دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد. مرگ هزاران انسان و آوارگی بیش از یازده میلیون مسلمان فاجعه ای است که ابعاد آن غیرقابل تصور است.
Ø      هولناک‌ترین جنایات ضدبشری علیه کودکان در سومالی رخ می‌دهد
Ø      کودکانی که برای یافتن لقمه‌ای غذا حتی جان خود را هم از دست می‌دهند
Ø      شرایط اسفبار بهداشتی،‌ غذایی و معیشتی
Ø      کودکان سومالیایی رها شده در کنار جاده در انتظار مرگ
Ø      شلاق گرسنگی و سرما باعث تسریع مرگ و میر در سومالی
Ø      این هشداری است به میلیاردرهای مسمان جهان
به گزارش دیده بان حقوق بشر وضعیت حقوق بشر در سومالی یکی از فجیع ترین و فراموش شده ترین وضعیت های حقوق بشر در جهان است.
بچه های عزیز می توانند کمک های نقدی خود را به حساب شماره  ۹۹۹۹۹   بانک ملی شعبه مرکزی، و حساب سیبای شماره ۰۱۹۹۹۹۹۹۹۹۰۰۳ واریز کنند.و یا کمک های نقدی خود را در صندوق های که در محل برگزاری کلاسها و آموزشگاه پژوهش قرارداده شده است(توسط دپارتمان صنایع ) بریزند.  مشترکان ایرانسل نیز با ارسال پیامک رایگان به شماره ۸۱۱۵ می توانند اطلاعات لازم در زمینه نحوه اهدای کمک ازطریق تلفن همراه به مردم سومالی را دریافت نمایند.
با تشکر فراوان از آقای مهندس طباطبایی جهت کمک در تنطیم این متن و سایر فعالیتهای انسان دوستانه در همین زمینه
                                                                                                    مجید ایوزیان

ایوزیان

5 دیدگاه برای “سونامی قحطی در سومالی

  1. بچه های اقلیت مذهبی کمک نکنن دکتر جون گفتن چششون به مسلموناس فقط!!!;)

    1. سلام.یعنی جای مسلمونای دنیا فک کنم قشنگ تر بود می نوشتید انسان های دنیا;)

  2. سلام استاد عزیز.
    خیلی درد آوره استاد. اون چیزی که خیلی زیاد دردآوره اینه که شعر “بنی آدم اعضای یک پیکرند……” فقط مال کتاب فارسی هست!!
    خداکنه مردم دنیا درک کنند این مسئله رو. سازمان صلیب سرخ محاسبه کرده بود اگه تمام مردم دنیا حدود ۴۰۰ تومان (۴۰۰ تا یه تومانی) برای این کار بدهند مشکل سومالی حل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره پذيرش بدون آزمون دانشجويان ممتاز

ی آگوست 28 , 2011
بدین وسیله به اطلاع کلیه دانش آموختگان دوره های کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) مشمول آیین‌نامه شماره ۳۵۳۶/۲۱ مورخ ۳۱/۶/۸۶که دارای شرایط ذیل میباشند میرساند، این افراد بایستی براساس برنامه زمانی اعلام شده بند “ب” همین اطلاعیه جهت ثبت نام و انتخاب رشته به سایت اینترنتی www.sanjesh.org)) و جهت تحویل فرم […]