زبان کنکور دکتری بدون نمره منفی

ایرنا- مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد که سوال های زبان انگلیسی آزمون دکتری سال ۱۳۹۰، نمره منفی ندارد اما این آزمون برای هر یک از رشته های زبان روسی، فرانسه، آلمانی و عربی، دارای نمره منفی است.

 ‘حسین توکلی’ روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: جلسات امتحانی دوره دکتری سال ۱۳۹۰ در دو نوبت صبح و بعدازظهر روز پنج شنبه، ۲۵ فروردین ماه برگزار می شود که نوبت صبح به دو آزمون استعداد تحصیلی و زبان خارجی اختصاص دارد.

وی افزود: تعداد ۱۰۰ سوال زبان خارجی در آزمون دکتری، پیش بینی شده که داوطلبان باید در مدت ۱۲۰ دقیقه به آنها پاسخ دهند اما سوال های آزمون زبان انگلیسی به صورت پاسخ کوتاه و سوال های آزمون زبان های روسی، فرانسه، آلمانی و عربی به شکل تستی چهارگزینه ای تنظیم شده است.

 به گفته توکلی، آزمون استعداد تحصیلی نیز همچون آزمون زبان خارجی برای تمام داوطلبان دکتری سال ۱۳۹۰، یکسان خواهد بود و داوطلبان مدت ۱۲۰ دقیقه فرصت دارند تا به ۴۰ سوال هوش و استعداد تحصیلی با درج حروف بزرگ انگلیسی A, B,C,D پاسخ دهند.
 وی با یادآوری اینکه آزمون درس های تخصصی داوطلبان آزمون دکتری در نوبت بعدازظهر ۲۵ فروردین برگزار می شود، گفت: سوال های آزمون بعدازظهر به دو بخش ماده امتحانی اول و ماده امتحانی دوم، تقسیم شده که داوطلبان باید براساس دستورالعمل هایی که بر روی جلد دفترچه سوالات درج شده به این سوالات پاسخ دهند.
 توکلی خاطرنشان کرد: سوال های ماده امتحانی اول برای داوطلبان تمام رشته ها، تستی چهارگزینه ای است اما استثناهایی برای آن درنظر گرفته شده، به طوری که سوال های درس های ریاضیات ۱ و ۲ و معادلات دیفرانسیل تمام رشته های گروه آزمایشی فنی و مهندسی، سوال های رشته ریاضی گروه آزمایشی علوم پایه و سوال های ریاضی عمومی ۱ و ۲ در رشته آمار به صورت ‘تشریحی کوتاه پاسخ’ خواهد بود.
 وی اضافه کرد: در ماده امتحانی دوم آزمون دکتری نیز سوال های همه رشته ها به جز رشته ریاضی گروه علوم پایه که به صورت تشریحی کوتاه پاسخ است، به شکل تستی چهارگزینه ای خواهد بود و ماده امتحانی اول و دوم آزمون، دارای نمره منفی است.

توکلی در مورد نحوه گزینش دانشجویان دکتری سال ۱۳۹۰ اظهار داشت: پس از برگزاری آزمون کتبی سازمان سنجش، معرفی اولیه داوطلبان به میزان چندبرابر ظرفیت، براساس ۸۰ درصد نمره کل آزمون و ۲۰ درصد معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد صورت خواهد گرفت.

 توکلی اعلام کرد: پذیرش نهایی داوطلبان دوره های دکتری از بین داوطلبان پذیرفته شده مرحله اول موسسات آموزش عالی و منحصرا براساس نمره های ارسالی دانشگاه ها، اولویت های انتخابی داوطلبان و ظرفیت اعلام شده در هر کدرشته محل، انجام می گیرد و نمره اولیه آزمون در پذیرش نهایی داوطلبان، تاثیری نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مشاوره رایگان تبریز و بابل

د آوریل 11 , 2011
با سلام طبق هماهنگی که موسسه پژوهش انجام داده، جلسه مشاوره رایگانی برای هفته اول اردیبهشت در بابل و هفته دوم اردیبهشت در تبریز برگزار می کنیم.  این جلسه هم با محوریت کنکور ارشد سراسری پیش رو هستش. از طرفی قرار شده در سایر شهرها هم به تدریج این جلسات […]