حرف آخر

18

سلام به همگی.

پارسال به همراه آقای خاکبازان یه متن برای بچه ها نوشته بودیم که گفتم یه سری از مطالبش رو امسال هم بگم خدمتتون. خیلی سرتون رو درد نمیارم و مستقیم میرم سر اصل مطلب:

* یه چک لیست تهیه کنید برای کارایی که روز کنکور باید انجام بدید (مثل برداشتن کارت و ساعت و پاک کن، مداد و کارت ملی و …)

* صبح روز کنکور که بیدار میشید برای موفقیت خودتون دعا کنید. با خودتون بگید که از چیزهایی که خوندم سوال میاد و من خوب کنکور میدم. اینو حتی اگه باور ندارید ولی با خودتون تکرارش کنید. خودتون رو آماده هر اتقاقی بکنید. تغییر تعداد سوالات، سختی یا آسونی سوالات و … . از هر اتفاقی استقبال کنید. یه مهندس صنایع موفق باید بتونه از هر تهدید یه فرصت بسازه.

* سر‌جلسه‌ کنکور با آرامش بنشینید‌‌، محیط اطراف خود‌‌ را زیر‌نظر د‌‌اشته باشید‌‌ و حتماً به مراقبین نگاه کنید‌‌ تا ترس شما از محیط بریزد‌‌ و با آن انس بگیرید‌‌. * د‌‌فترچه‌ سؤالات را با آرامش برد‌‌ارید‌‌ زیرا عجله د‌‌ر برد‌‌اشتن د‌‌فترچه‌، باعث افزایش ضربان قلب شما خواهد‌‌ شد‌‌ که باعث افزایش اضطراب و کاهش تمرکز شما خواهد‌‌ انجامید‌. * در اول جلسه در صورت داشتن تنش و اضطراب چند نفس عمیق بکشید و هر نفس را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و عضلات خود را شل کنید تا به حالت تعادل برگردید و با آرامش سراغ سوالات بعدی بروید.

* سر‌جلسه به خود‌‌ آزمون فکر کنید‌‌ و فکر‌کرد‌‌ن به نتیجه‌ را به بعد‌‌ از آزمون محول کنید‌‌. مطمئناً فکر‌کرد‌‌ن به نتیجه‌ آزمون د‌‌رد‌‌ی را د‌‌وا نمی‌کند‌‌. پس منطقی باشید‌‌ و کاری را انجام د‌‌هید‌‌ که فاید‌‌ه د‌‌ارد‌‌. * د‌‌ر موقع پاسخ‌گویی به یک سؤال فقط به همان سؤال فکر کنید‌‌ نه به سؤال‌های قبلی و یا بعد‌‌ی و یا این‌که چند‌‌ سؤال به انتهای د‌‌فتر‌چه ماند‌‌ه است.

* هنگام جواب دادن خود را موفق تصور کنید.

* از وسوسه تغییر گزینه ها اجتناب کند، زیرا این کار هم موجب اتلاف وقت و هم افزایش پاسخهای غلط می شود.

* اگر سؤال‌ها سخت بود‌‌، موضع انفعالی نگیرید‌‌ و یا اگر بسیار ساد‌‌ه بود‌‌، خوشحال نشوید‌‌. همه‌ د‌‌اوطلبان به همین سؤالات جواب می‌د‌‌هند‌‌ و فراموش نکنید‌‌ که کنکور یک آزمون مقایسه‌ای است و نه حد‌‌‌نصابی!!!

* روی سوالاتی که به ذهنتان ناآشنا می آید وقت زیادی نگذارید و سریعاً به دنبال پاسخ سوالهای بعدی بروید. دقت کنید حتی نفرات اول کنکور هم به صد درصد سوالات پاسخ درست نمی دهند. اگه یه درس مثل آمار سیستم سال ۸۹ بود که خیلی وقت گیر بود، باید یادگرفته باشید که راحت از روی سوالایی که احساس می کنید وقت گیرن بگذرید، حتی اگه فقط ۷ تا ۸ تا از اون درس جواب دادین ، اگه وقت اضافه آوردید، برگردید.

دفعه اول که سوالا رو می زنین، کنار سوالایی که احساس می کنید که اگه وقت اضافه بیارید می تونین بزنین، حتما علامت بزنین که اگه تو وقت همون درس ، زمان اضافه آوردین برگردین و اون تستا رو بزنین. خیلی از بچه هایی که تو آزمون زیر ۱۰ رو می آوردن، همینجوری تست می زدن. یکی از کلید‌‌‌های اصلی موفقیت د‌‌ر کنکور‌های اخیر، به‌موقع نزد‌‌ه‌گذاشتن سؤال‌ها بود‌‌ه است. به‌موقع نزد‌‌ه‌گذاشتن یعنی اکتفا به خواند‌‌ن صورت سؤال‌ها و رها‌کرد‌‌ن آن است که به پس‌اند‌‌از‌کرد‌‌ن وقت منجر می‌شود‌‌. *

شانسی جواب ندهید، از شانسی‌ جواب‌د‌‌اد‌‌ن به سؤالات و یا پر‌کرد‌‌ن یک گزینه‌ خاص جد‌‌اً پرهیز کنید‌‌. تجربه نشان د‌‌اد‌‌ه است، این‌کار اشتباه بزرگی است مطمئناً جواب‌ند‌‌اد‌‌ن به یک سؤال، بهتر از غلط ‌زد‌‌ن آن است.

* ساعت به همراه خود داشته باشید و سعی کنید وقت خود را تنظیم کرده و آن را تلف نکنید و در زمانی که برای هر درس تعیین کردین به سوالات پاسخ دهید.

* تقریباً هر ۱۰ سؤال یک بار زمان را چک کنید‌‌. اونایی که اول هر صفحه از سوالات رو میزنن بعد وارد پاسخنامه می کنن، سرعتشون بالاتر میره ولی باید دقت کنن که خدای نکرده یه صفحه رو یادشون نره یا اشتباهی وارد نکنن. این افراد بعد از هر صفحه یه بار زمان رو چک کنن بهتره.

* بین پاسخ‌د‌‌اد‌‌ن به د‌‌و سؤال، ثانیه‌ای مکث کنید‌‌. د‌‌ر بین پاسخ‌د‌‌اد‌‌ن به د‌‌و د‌‌رس نیز مقد‌‌اری استراحت کنید‌‌. بین ۵ تا ۱۰ ثانیه و با تمرکز کامل سراغ د‌‌رس‌های بعد‌‌ی بروید‌‌..

* …. و سخن آخر اینکه یادتون باشه که یاد خدا بهتون آرامش میده و با توکل به خودش دعا کنید که هرچی صلاح خودشه همون بشه.

ایوزیان

18 دیدگاه برای “حرف آخر

 1. خیلی قشنگ بود.منو تحت تاثیر خودش قرار داده.
  متنو نمیگما.بازی استقلال را میگم.

 2. خیلی ممنون استاد بابت همه چیزبابت کمکاتون دلگرمیاتون وراهنماییا تون.خوش به حال ما صنایعی ها که شما رو داریم .همیشه دعاگوتون هستیم و محتاج دعاتون

 3. ترس ودلهره ام را به فروش می گذارم چرا که کسی هست آن را بخرد ودر عوض آرامش برایم هدیه کندواو کسی نیست جزخدای مهربان.

 4. خیلی ممنون استاد این روزای آخر همش دوست داشتم یکی با هام حرف بزنه بگه چیکار کنم چیکار نکنم

 5. خیلی باحال بود
  علیرغم همه شعار بودن این مطالب، ولی خیلی دوسش داشتم..

 6. استاد نظرتون باشه بارسا امشب بازی داره هااا ___ بچه های سیستم ۵شنبه امتحان دارن
  بعدشم استاد فاصلتون با رئال شد ۱۰ امتیاز ___
  چند وقت دیگه از روی سکوهای ورزشگاه نیوکمپ به گوش میرسه : “” حمید استیلی برگرد به تیمت … “”
  =)))
  استاد من باب مزاح بود بخندیم قبل کنکور ___ 🙂

  1. سلام.
   مثل اینکه یادتون رفته. تو همین چند ماه ۳ بار باختین.

  2. اینا هیج وقت یادشون نمیره استاد همیشه همینن هزاربارم ببازن یا بهونه میارن یا به رو خودشونم نمیارن 😀

 7. سلام استاد.شبیه متن پارساله.مدام میگفتید فقط بارسا یادش بخیر.مرس از لطفتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

آغاز توزیع کارت کنکور ارشد 91

ش فوریه 11 , 2012
کنکور کارشناسی ارشد ۹۱ از روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه به مدت ۳ روز آغاز می شود و یک میلیون و ۱۷ هزار و ۴۸۶ کارت این آزمون از روز یکشنبه ۲۳ بهمن ماه توزیع خواهد شد. به گزارش خبرنگار مهر، ۱۳۷ کد رشته امتحانی در ۷ گروه ارائه شده […]