جزئیات جدید از برگزاری آزمون دکتری ۹۰

لیزنا – به گزارش لیزنا به نقل از مهر، سید جلال طباطبایی معاون اجرایی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آزمون نیمه متمرکز دکتری (Ph.D) سال ۹۰ برای اولین بار در روز ۲۵ فروردین ماه ۹۰ در ۳۲ شهر و ۶۱ حوزه امتحانی برگزار می شود در استان تهران ۲۰ حوزه فرعی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی برای این آزمون تعیین شده است.

۱۳۰ هزار و ۹۰۰ نفر در آزمون دکتری سال ۹۰ شرکت کردند

وی با اشاره به تعداد داوطلبان شرکت کننده در این آزمون یادآور شد: ۱۳۰ هزار و ۹۰۰ نفر در این آزمون شرکت کرده اند که از این تعداد ۸۰ هزار و ۶۹ نفر معادل ۶۱ درصد را مردان و ۵۰ هزار و ۹۱۱ نفر معادل ۳۹ درصد را زنان تشکیل می دهند. بیشترین تعداد شرکت کننده در تهران ۳۴ هزار و ۱۷۷ نفر هستند و از سایر شهرها ۹۶ هزار و ۸۰۲ نفر شرکت کرده اند. البته به جز تهران، اصفهان با ۹ هزار و ۵۴۸ نفر بیشترین شرکت کننده و هرمزگان با ۸۸۵ نفر کمترین شرکت کننده را دارد.

طباطبایی اظهار داشت: ۹ گروه و ۱۰۷ کد رشته در این آزمون وجود دارد که از میان گروه های علوم انسانی، علوم پایه، فنی – مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر، علوم پزشکی، دامپزشکی، زبان فارسی، تربیت بدنی و علوم ورزشی، گروه فنی – مهندسی ۲۲ کد رشته و تربیت بدنی با یک کد رشته بیشترین و کمترین کدرشته ها را دارا هستند.

نتایج اولیه در اوایل خردادماه

وی به زمان بندی آزمون دکتری سال ۹۰ اشاره کرد و گفت: پس از برگزاری آزمون در فروردین، نتایج اولیه به صورت کارنامه و معرفی پذیرفته شدگان مرحله اول به صورت چند برابر ظرفیت به دانشگاهها در اوایل خردادماه اعلام می شود. مراحل مصاحبه در دانشگاهها در خرداد و تیر ۹۰ صورت می گیرد و پس از ارسال نتایج از سوی دانشگاهها به سازمان سنجش در اواخر تیر ماه، نتایج نهایی در شهریورماه ۹۰ اعلام می شود.

دانشگاهها استقلال خود را در برگزاری مصاحبه خواهند داشت

معاون اجرایی سازمان سنجش گفت: پذیرش اولیه به صورت سه برابر ظرفیت خواهد بود. ۸۰ درصد نمره کل آزمون و ۲۰ درصد نمره معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد نمره کلی داوطلب را تشکیل می دهد. پذیرش نهایی از میان داوطلبان معرفی شده به دانشگاهها صورت می گیرد و نمره مرحله اول در مرحله دوم یعنی زمان مصاحبه تاثیرگذار نیست و دانشگاهها استقلال خود را در برگزاری مصاحبه دارا خواهند بود.

ظرفیت پذیرش در دوره دکتری تخصصی سال ۹۰ در مجموع همه گروه ها ۵ هزار و ۴۳۱ نفر

وی درباره ظرفیت پذیرش در دوره دکتری تخصصی سال ۹۰ گفت: ظرفیت پذیرش که دانشگاهها به سازمان سنجش اعلام کرده است، در مجموع همه گروه ها ۵ هزار و ۴۳۱ نفر است که در گروه فنی و مهندسی یک هزار و ۵۶۳ نفر، در گروه علوم پایه یک هزار و ۳۸۶ نفر، در گروه علوم انسانی یک هزار و ۲۱۳ نفر، در گروه کشاورزی ۵۸۵ نفر، در گروه زبان های خارجی ۳۰۹ نفر، در گروه دامپزشکی ۱۷۱ نفر، در گروه هنر ۶۷ نفر و در گروه تربیت بدنی ۴۹ نفر پذیرفته می شوند.

جزئیات آزمون زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی

طباطبایی با تشریح نحوه برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز گفت: آزمون صبح ساعت ۸ صبح آغاز می شود در آزمون استعداد تحصیلی ۴۰ سئوال مطرح می شود که ۱۲۰ دقیقه مهلت برای پاسخ دهی است و به صورت پاسخ کوتاه است. به این صورت که به طور مثال در صورت پاسخ صحیح گزینه یک حرف A باید درج شود.

وی افزود: سئوالات آزمون زبان انگلیسی برای کلیه رشته ها به استثناء چهار زبان خارجی فرانسه، آلمانی، روسی و عربی، به صورت پاسخ کوتاه است. مدت زمان این آزمون ۱۲۰ دقیقه و تعداد ۱۰۰ سئوال در نظر گرفته شده است. البته برای چهار زبان خارجی پاسخها به صورت چهار گزینه ای خواهد بود.

معاون سازمان سنجش یادآور شد: آزمون بعدازظهر برای همه رشته ها چهار گزینه ای است اما سئوالات سه رشته ریاضی، آمار و فنی – مهندسی به صورت پاسخ کوتاه است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

برگزاری آزمون آزمایشی جامع دانشگاه آزاد

چ آوریل 6 , 2011
با سلام دپارتمان مهندسی صنایع پژوهش بنا به درخواست دانشجویان، آزمون آزمایشی جامع دانشگاه آزاد را در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه برگزار می کند. این آزمون به صورت حضوری (تهران) و آنلاین(سایر شهرهای کشور) برگزار می شود.  برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به سایت دپارتمان مهندسی صنایع پژوهش […]