احتمال تکمیل ظرفیت آزمون دکتری در شهریور ماه

پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:سرپرست سازمان سنجش آموزش کشور با تشریح ماوقع آزمون دکتری ۹۱ و حواشی آن طی روزهای اخیر، گفت: دانشگاهها تا ۱۵ مرداد فرصت دارند نتایج مصاحبه مجازین آزمون دکتری را به سازمان سنجش اعلام کنند و سازمان نیز اسامی بیش از ۱۰ هزار و ۱۸۲ پذیرفته شده نهایی آزمون دکتری را تا ۲۰ شهریور اعلام خواهد کرد.
دکتر ابراهیم خدایی دومین آزمون نیمه‌متمرکز دکتری فروردین ۹۱ برگزار شد،‌ گفت: امسال ظرفیت پذیرش افزایش یافت و در نهایت ۳۴ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از این میان ۱۵ هزار و ۹۷۳ نفر نفر برای مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفی شدند.
وی با بیان اینکه ۱۷۸ هزار نفر در آزمون دکتری ثبت نام کردند، گفت: از این تعداد ۱۵۳ هزار نفر در جلسه آزمون حاضر بودند، بر این اساس پس از اعلام اسامی معرفی‌شدگان برای مصاحبه، فرایند مصاحبه از ۲ تیر آغاز شده و تا نیمه دوم مرداد نتایج مصاحبه به سازمان سنجش اعلام خواهد شد.
وی با اشاره به اصلاحات دومین آزمون دکتری نیمه متمرکز و تغییرات این آزمون نسبت به اولین آزمون دکتری نیمه متمرکز، افزود: کاهش تعداد معرفی شدگان به دانشگاه‌ها یکی از این تغییرات بود، به گونه‌ای که سال گذشته به دلیل افزایش تعداد مجازین و معرفی‌شدگان آزمون دکتری به دانشگاه‌ها برای مصاحبه و غیرقابل پیش‌بینی بودن انتخاب معرفی‌شدگان، در نهایت به دلیل وجود برخی اعنراضات، با تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳۵۰۰ ظرفیت جدید ایجاد شد.
وی با بیان اینکه امسال آزمون دکتری اصلاح شد و طی آن در فرایند پذیرش و اعلام معرفی‌شدگان برای مصاحبه به دانشگاه‌ها اصل عدالت رعایت شده است، تصریح کرد: در دفترچه ذکر شد که پس از انتخاب رشته داوطلب با توجه به ظرفیت هر کد رشته محل دانشگاه‌ها، بر اساس اولویت کدرشته محل انتخابی و نمره علمی آزمون و سایر ضوابط مثل سهمیه‌ها، از بالاترین نمره برای مصاحبه دعوت می‌شوند اما برخی داوطلبان از این مساله که ۵۰ درصد ظرفیت آزمون دکتری به سهمیه ایثارگران و مربیان تعلق دارد، غافل بودند.
به گفته وی، امسال ۱۰ هزار و ۲۰۰ نفر ظرفیت کل دکتری دانشگاه‌ها، تعیین شده است، تصریح کرد:‌بنابراین با احتساب سهمیه ایثارگران ۵ هزار و ۱۰۰ نفر سهمیه آزاد است که بنابراین با اعلام اسامی حدود ۱۶ هزار داوطلب مجاز آزمون دکتری، بیش از ۳ برابر این ظرفیت برای مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفی شدند.
وی با بیان اینکه با این شیوه پذیرش امسال اصل عدالت رعایت شد، گفت:‌ اگر بعد از اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان در شهریور ماه ظرفیت خالی وجود داشت، بر اساس رتبه و بالاترین نمره افراد جدیدی برای مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفی خواهند شد.
خدایی ادامه داد: سازمان سنجش در هیچ اطلاعیه رسما اعلام نکرده بود که سه برابر ظرفیت به دانشگاهها معرفی می کند. و اینگونه استنباط می‌شود که سازمان ۱۶ هزار داوطلب را به دانشگاه‌ها معرفی کرده است که اگر بر اساس ظرفیت ۱۰ هزار نفر در نظر بگیریم میزان ۱٫۶ برابر ظرفیت می‌شود. بر این اساس با احتساب سهمیه‌ها میزان معرفی افراد به دانشگاه‌ها برای مصاحبه ۳٫۱ برابر ظرفیت خواهد بود و با در نظر گرفتن رشته‌محل‌ها میزان معرفی افراد بین ۴ تا ۱۱ برابر در هر رشته محل بوده است.
سرپرست سازمان سنجش در خاتمه با بیان اینکه در سیستم پذیرش امسال افراد دارای بالاترین رتبه را معرفی کردیم، تصریح کرد: کمیسیون آموزش مجلس و معاونت آموزشی وزارت علوم نیز بر روش آزمون و فرآیند اجرایی آزمون صحه گذاشته و آن را تایید کردند.

ایوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اسامی داوطلبان کنکور دکتری دانشگاه آزاد برای مصاحبه از هفته آينده اعلام می شود

س ژوئن 26 , 2012
پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد گفت: اسامی داوطلبان کنکور دکتری برای مصاحبه از هفته آینده اعلام می‌شود. از هفته دوم تیر ماه نیز براساس نمره کتبی از آنان برای مصاحبه دعوت خواهد شد. عبدالله سجادی جاغرق با اشاره به آغاز مرحله اعلام اسامی دعوت […]