پیشتازی داوطلبان زن در مراحل آزمون کارشناسی ارشد ۹۲

پرتال دانشگاهی به نقل از ایرنا، شمار داوطلبان ورود به مقطع کارشناسی ارشد در دهه های گذشته همواره درحال فزونی بوده اما امسال برای اولین بار شاهد کاهش ۳۴ هزار نفری جمعیت داوطلبان شرکت در آزمون این مقطع بودیم.
مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور شمار ثبت نام های آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۲ را ۸۹۶ هزار و ۱۲۵ نفر ذکر کرد و گفت که این آمار نسبت به داوطلبان سال قبل، ۳۴ هزار و ۹۰ نفر کمتر شده است.
سهم داوطلبان زن آزمون کارشناسی ارشد امسال نیز همچون سال گذشته بیش از مردان بود به گونه ای که ۴۵۸ هزار و ۸۰۱ داوطلب زن (حدود ۵۱ درصد) و تعداد ۴۳۷ هزار و ۳۲۴ (حدود ۴۹ درصد) داوطلب مرد برای شرکت در رقابت های این آزمون نام نویسی کردند.
اما در این میان، سهم مردان در بین داوطلبان دو رشته ای آزمون کارشناسی ارشد ۹۲ بیشتر از زنان بود.
«حسین توکلی» به تقاضای ۹۰ هزار و ۵۸ نفر از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد برای شرکت در دو رشته امتحانی اشاره کرد و گفت که از این تعداد، ۴۰ هزار و ۳۹۴ نفر (حدود ۴۵ درصد) زن و ۴۹ هزار و ۶۶۴ نفر (نزدیک به ۵۵ درصد) مرد هستند که این امر نشانگر علاقه بیشتر مردان برای شرکت در دو رشته امتحانی است.
مطابق معمول همه ساله آزمون های رقابتی که تعدادی از داوطلبان با وجود ثبت نام در جلسه آزمون حاضر نمی شوند، آزمون کارشناسی ارشد امسال نیز ۱۵۴ هزار و ۸۹۳ نفر غائب داشت و به عبارت دیگر، کمی بیش از ۱۷ درصد افرادی که برای شرکت در این آزمون نام نویسی کرده بودند در جلسه آزمون حاضر نشدند.
و باز هم زنان در این مرحله، جدیت خود را بیش از مردان نشان دادند به طوریکه از مجموع غائبان جلسه آزمون کارشناسی ارشد امسال، حدود ۴۶ درصد زن و نزدیک به ۵۴ درصد مرد بودند و نهایتا در روزهای ۱۸ تا ۲۰ بهمن ماه ۹۱ تعداد ۳۸۷ هزار و ۴۳۲ داوطلب زن و ۳۵۳ هزار و ۸۰۰ داوطلب مرد در جلسه آزمون حاضر شدند.
به گفته سخنگوی سازمان سنجش از مجموع ۷۴۱ هزار و ۲۳۲ داوطلب حاضر در جلسه آزمون کارشناسی ارشد امسال تعداد ۷۱ هزار و ۳۷۸ نفر علاوه بر رشته امتحانی اصلی خود در آزمون رشته امتحانی دوم نیز شرکت کردند.
توکلی با بیان اینکه بعداز اعلام نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۲ تعداد ۳۶۲ هزار و ۹۳۸ نفر برای انتخاب رشته، مجاز شناخته شدند گفت که از این تعداد، ۱۸۵ هزار و ۳۲۵ نفر (معادل ۵۱ درصد) زن و تعداد ۱۷۷ هزار و ۶۱۳ نفر (معادل ۴۹ درصد) مرد هستند و نسبت زنان به مردان در مجازین به انتخاب رشته تقریبا همانند نسبت آنان در ثبت نام های آزمون کارشناسی ارشد است.
وی درباره داوطلبان دو رشته ای نیز توضیح داد: تعداد ۲۱ هزار و ۴۳۹ داوطلب آزمون کارشناسی ارشد امسال نیز برای انتخاب رشته در دو کدرشته امتحانی ، مجاز شناخته شدند.
بعد از پایان انتخاب رشته، باز هم داوطلبان زن ثابت کردند که با جدیت پا درعرصه رقابت های تحصیلات تکمیلی گذاشته اند زیرا با ارایه آمارهای سازمان سنجش مشخص شد که مردان، سهم بیشتری در انصراف از انتخاب رشته داشته اند.
مشاورعالی سازمان سنجش به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت که از مجموع ۳۶۲ هزار و ۹۳۸ داوطلب مجاز، تعداد ۲۹۰ هزار و چهار داوطلب (حدود ۸۰ درصد از مجازین) در مهلت تعیین شده برای انتخاب رشته با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش، فرم انتخاب رشته الکترونیکی را تکمیل کرده اند و ۷۲ هزار و ۹۳۴ نفر (حدود ۲۰ درصد) اصلا انتخاب رشته نکرده اند.
توکلی تاکید کرد که از جمع ۲۹۰ هزار و چهار داوطلب کارشناسی ارشد که انتخاب رشته کرده اند ۱۵۱ هزار و ۶۳۰ نفر زن و ۱۳۸ هزار و ۳۷۴ نفر مرد هستند که با این اوصاف، بیش از ۵۲ درصد انتخاب رشته کنندگان این آزمون را داوطلبان زن و کمتر از ۴۸ درصد را مردان تشکیل می دهند.
وی ظرفیت نهایی پذیرش آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۲ را ۹۹ هزار و ۶۹۶ نفر اعلام کرد و گفت با وجود کاهش جمعیت داوطلبان این آزمون در سال جاری، ظرفیت پذیرش دانشجوی آن بیش از ۱۷ درصد افزایش یافته است.
حال باید تا هفته اول شهریورماه که نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد اعلام می شود منتظر ماند و دید که آیا میزان قبولی داوطلبان زن در این آزمون نیز به همان نسبت مشارکت آنان نسبت به مردان برتری خواهد داشت.

ایوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اعلام زمان مصاحبه آزمون دكتری تخصصی ۱۳ رشته دانشگاه آزاد

ی مه 26 , 2013
پرتال دانشگاهی به نقل از  ایرنا رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هم اکنون زمان مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون دکتری تخصصی و دوره بدون آزمون این مقطع ۱۳ رشته دانشگاه آزاد بر روی پایگاه اطلاع رسانی مرکز آزمون به نشانی www.azmoon.net قرار گرفته است. «ناصر اقبالی» خاطرنشان کرد: داوطلبان […]