پذیرش ۸۱ هزار نفر در دوره های کارشناسی ارشد سال تحصیلی جاری از طریق کنکور سراسری

قائم مقام سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تاثیر ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی که مهمترین تغییر آزمون سراسری سال ۹۰ بود در آزمون سراسری سال ۹۱ نیز بدون تغییر اعمال می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ابراهیم خدایی روز دوشنبه در مراسم تقدیر از برگزیدگان کنکور سراسری در محل دانشگاه تربیت مدرس، افزود: درصد سوابق تحصیلی برای سال ۹۰ از ۱۵ درصد به ۲۵ درصد افزایش یافت و در آزمون سراسری سال ۹۱ نیز همین درصد اعمال می شود چرا که در صورت هر گونه تغییر باید مصوبات یکسال قبل به اطلاع داوطلبان برسد.

وی گفت: سال گذشته ۱۶۵ آزمون در سازمان سنجش برگزار شد که در مجموع ۴ میلیون نفر در این آزمون ها شرکت کردند و کل ورودی ها در مقاطع مختلف یک میلیون و ۲۰۸ هزار نفر بوده است که بیشترین میزان ورودی به آزمون سراسری با ۶۰۸ هزار نفر اختصاص دارد و پس از آن آزمون کارشناسی ارشد با ۸۱ هزار نفر ورودی دانشگاهها در رتبه بعدی قرار داشت.

خدایی اظهار داشت: ۱۲۰ هزار سئوال در آزمون های مختلف طراحی و به چاپ رسید و ۱۰هزار استاد و معلم به صورت مستقیم و غیرمستقیم با سازمان سنجش مرتبط هستند که یک چهارم استادان دانشگاههای دولتی را به خود اختصاص می دهد.

وی گفت: ۱۵۸ آزمون زبان از جمله آزمون GRE و PE با نظارت مستقیم و غیرمستقیم نیز در سال گذشته از سوی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد.

قائم مقام سازمان سنجش درباره آمار و ارقام آزمون سراسری سال ۹۰ خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۲۸۲ هزار نفر در جلسه آزمون سراسری سال ۹۰ حاضر بودند که از این تعداد ۶۱ درصد زن و ۳۹ درصد مرد بودند و به همین نسبت هم به دانشگاهها وارد شدند.

وی افزود: بر اساس رتبه بندی استانی نیز استان یزد بالاترین میزان قبولی را در مجموع و در دوره های روزانه به خود اختصاص داد. همچنین تعداد داوطلبان رشته های علوم تجربی برای اولین بار از رشته های علوم انسانی پیشی گرفت.

خدایی درباره آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۰ گفت: ظرفیت پذیرش این آزمون با مساعدت وزیر علوم ۶۰ درصد افزایش یافت و از میزان پذیرش ۵۱ هزار نفر در سال ۸۸ به ۸۱ هزار نفر در سال ۸۹ افزایش یافت.

وی با اشاره به برگزاری اولین آزمون نیمه متمرکز دکتری در سال ۹۰ گفت: این آزمون با توجه به حساسیتی که داشت و مخاطبان این حوزه که افراد فرهیخته جامعه را شامل می شدند، با توجه ویژه ای همراه بود. تعداد ۱۳۱ هزار شرکت کننده دکتری برای ما غافلگیر کننده بود چرا که انتظار شرکت حداکثر ۷۰ هزار نفر را داشتیم.

قائم مقام سازمان سنجش گفت: ۵ هزار نفر در آزمون دکتری سال ۹۰ پذیرفته شدند که از میان شرکت کنندگان ۶۰ درصد از دانشگاههای دولتی، ۳۰ درصد از دانشگاه آزاد، ۵ درصد از دانشگاههای غیرانتفاعی و ۳ درصد از دانشگاه پیام نور بودند اما در نهایت از میان پذیرفته شدگان ۹۰ درصد به دانشگاههای دولتی تعلق داشتند.

وی درباره آزمون دکتری سال ۹۱ گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده منابع درسی آماده شده و تا هفته آینده ۷ آذر منابع درسی از سوی سازمان سنجش اعلام می شود. آزمون در ۲۵ فروردین ماه سال ۹۱ برگزار می شود و بهمن ماه سال ۹۰ ثبت نام انجام می گیرد.

خدایی با اشاره به افزایش ظرفیت آزمون دکتری سال ۹۰ گفت: افزایش ظرفیت برای این آزمون انجام شده و بر اساس اعلام دانشگاهها حدود ۳ هزار ظرفیت اعلام شده که هفته آینده کار اجرایی آن به صورت پیش اطلاعیه اعلام می شود و داوطلبان می توانند انتخاب رشته کنند و مراحل اجرایی را طی کنند.

وی به برگزیدگان کنکور توصیه کرد که به راحتی اجازه ندهند مورد سوء استفاده موسسات قرار گیرند و گفت: فردی که در طول سنوات تحصیل خود همواره دانش آموز نمونه بود و تنها یکبار در آزمون یک موسسه شرکت کرده مورد سوء استفاده موسسه قرار می گیرد و عکس و فیلمش را نشان می دهند و به گونه ای تبلیغ می کنند که با کارهای این موسسه این فرد به این جایگاه رسیده است. البته نظام جمهوری اسلامی هم باید از این برگزیدگان حمایت کند.

ایوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

اعلام منابع آزمون دکتری 91 تا 7 آذر

د نوامبر 21 , 2011