وزیر علوم: محدودیت های پذیرش دانشجوی دکتری مرتفع می شود

ایرنا-وزیرعلوم ،تحقیقات و فناوری اعلام کرد که بسیاری از محدودیت های پذیرش دانشجویان دکتری تا مهرماه امسال برداشته می شود و روند گرفتن مجوز تاسیس دوره های دکتری در دانشگاه ها و فارغ التحصیلی دانشجویان این مقطع، تسهیل خواهد شد.

کامران دانشجو گفت: معتقدیم ظرفیت پذیرش تحصیلات تکمیلی و محدودیت های پذیرش دانشجویان این دوره ها به ویژه در مقطع دکتری باید تغییر کند و برنامه جدی برای تحقق این امر در وزارت علوم آغاز شده است.
 وی با یادآوری اینکه درحال حاضر مجوز راه اندازی دوره دکتری درصورتی به دانشگاه ها داده می شود که دانشگاه متقاضی، حداقل دو عضو هیات علمی با مرتبه علمی دانشیار به بالا در آن رشته داشته باشد، این مساله را از جمله موارد دست و پاگیر در گسترش دوره های دکتری عنوان کرد.
دانشجو افزود: با تغییراتی که در نحوه صدور مجوز راه اندازی دوره های دکتری اعمال می شود دانشگاه ها می توانند از مهرماه ۹۰ در تمام رشته هایی که عضو هیات علمی با رتبه استادیاری دارند درخواست مجوز ایجاد دوره دکتری بدهند و دیگر الزامی به داشتن دو نفر دانشیار به بالا نخواهد بود.
 وی تعیین سقف برای اعضای هیات علمی در خصوص راهنمایی دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی را یکی از محدودیت های موجود در پذیرش دانشجو در این مقاطع ذکر کرد و گفت: در بسیاری از کشورهای موفق دنیا، یک استاد دانشگاه همزمان می تواند راهنمایی هفت تا هشت دانشجوی دکتری را برعهده بگیرد اما در کشور ما محدودیت های خود ساخته زیادی در این مسیر ایجاد شده است که باید برطرف شود.
 وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: در ۹۰ درصد دانشگاه های مطرح دنیا، دانشجوی کارشناسی ارشد پس از گذراندن واحدهای درسی و پایان نامه، با نظر خود استاد راهنما فارغ التحصیل می شود ونیازی به دفاع از پایان نامه در حضور هیات داوران نیست اما در کشور ما سخت گیری های زیادی در این رابطه مشاهده و اعمال می شود که نیازمند تصحیح است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مهلت نهایی ثبت نام بهار

د مه 2 , 2011
با سلام کلاسهای آمار از روز پنج شنبه همین هفته (پانزدهم) شروع می شه.  گویا آخرین مهلت ثبت نام و تکمیل ظرفیت بهار هم تا روز چهارشنبه هست. برنامه تابستان رو هم اعلام کرده دپارتمان. بر روی سایت هم به همین زودیا قرار می دم. موفق باشید.