مصاحبه با رتبه ۱ مدیریت مهندسی کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع ۹۹؛خانم صدف شمس شمیرانی

زبانآمار و احتمالتحقیق ۱و۲دروس تخصصیریاضیاقتصاد ۱و۲تئوری مدیریتمعدل موثر
۷۲/۲۲۷۵۲۶/۳۲۱۴/۱۸۰۰۷۶/۶۷۱۸/۸۰
رتبه کد ضریب ۱رتبه کد ضریب ۲رتبه کد ضریب ۳رتبه کد ضریب ۴رتبه کد ضریب ۵
۴۵۲۷۲۴۸۱

کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

صدف شمس شمیرانی هستم. کارشناسی مهندسی صنایع در دانشگاه خوارزمی گذراندم.

در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟
وضعیت تحصیلم تا ترم دوم اصلا خوب نبود اما از ترم ۳ بهتر شد و معدلم بالای ۱۷ شد.

چی شد که حس کردید باید کنکور ارشد بدید؟ واقعا به این حس که نیاز به کارشناسی ارشد دارید رسیده بودید یا جو دانشجوها و فشار خانواده و جامعه و … باعث این انتخاب شد…
چون هدفم اپلای کردن هست که خب یکی از بهترین و آسون ترین راه ها هماین بود که ارشد بخونم تا بتونم با اساتید بیشتری کار کنم؛ مقاله بدم.

نحوه ی درس خوندن تون چطوری بود؟
من تابستون کلاس های آمار و احتمالات دکترایوزیان، تحقیق در عملیات مهندس ایمن پور رو شرکت کردم ولی خب تابستون زیاد درس نخوندم حدوداً از اواخر مهر، اوایل آبان بود که من یک خورده جدی شدم و شروع کردم به درس خوندن.

منابعی که خودتون استفاده کردید و برای دانشجویان سال بعد توصیه می کنید، چه منابعی هستن؟
اصول مدیریت: کتاب تست و جزوه ی دکتر پرچ
آمار و احتمالات: دو جلدی و ۲۰۰۰ تست دکتر ایوزیان
تحقیق در عملیات: تمام کتاب های مهندس ایمن پور

در آزمون‌های پژوهش شرکت کردید؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟
بله شرکت کردم. سطح سوالات آزمون های پژوهش شاید حتی کمی سخت تر از سوالات کنکور بود ولی خب رتبه های آزمون هام تقریبا نزدیک رتبه کنکورم بود. از اول رتبه های آزمون هام کلا زیر ۲۰ بود ولی خب آزمون های آخر ۴ و ۵ شدم به جز آزمون آخر که ۱۸ شدم.

در چه کلاس های پژوهش شرکت کرده اید؟ نتیجه ی شرکت در کلاس ها چطور بوده؟
اصلاً بدون کلاس که واقعا نمی شد. کلاس های درس آمار و احتمال دکتر ایوزیان رو شرکت کردم و هم چنین کلاس های درس تابستان و نکته و تست زمستان مهندس ایمن پور شرکت کردم. و وقتی که کنکور عقب افتاد دو تا درس تخصصی خوندم یکی کنترل پروژه دکتر گرجی و یکی طرح ریزی دکتر قاسمی که ویدیوهای ضبط شده اش رو دیدم.

شده بود که از درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد…؟
آخراش نه ولی اوایلش چون دیر شروع به خوندن کرده بودم خیلی استرس داشتم و مدام با دکتر ایوزیان و مهندس ایمن پور صحبت می کردم و یک ذره انگیزه گرفتم و شروع کردم به خوندن ولی خب این اواخر نه.حتی کنکور که به تعویق افتاد برای من یک ذره بهتر هم شد.

بعد از تعویق چندباره ی کنکور چه برنامه ای داشتید و چه کار کردید؟
تعویق اول و دم که خیلی خوشحال شدم چون خیلی چاله و چوله داشتم که توی این مدت تونستم پر کنم ولی تعویق های آخر نه یک ذره اذیت شدم و فرسایشی شده بود ولی خب ۲۰۰۰ تست و کتاب سبز مهندس ایمن پور رو میخوندم و آزمون میدادم که تسلط داشته باشم و درس ها رو یادم نره.

در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟ یکی اوایلی که به درس خوندن شروع کرده بودی و یکی هم بعد از کنکور؟
اوایل بین ۲۰ تا ۴۰ ولی بعدا بین ۵ تا ۲۰

چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتتون بیشترین تأثیر رو داشتن؟
خب طبیعتاً مهندس ایمن پور و دکتر ایوزیان و اینکه من موضوع کنکور ارشد رو با کسی درمیون نگذاشته بودم که بخواد انگیزه بده و با اساتید خودم مشورت می کردم و واقعاً هم ازشون انگیزه می گرفتم.

در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چند ساعت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟
قطعاً تفریح هم داشتم تا زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد تابستون اصلاً بخاطر تفریح های زیاد نتونستم خیلی درس بخونم.شایط شرایط کرونا کمک کرد که بتونم تفریحاتم رو کم کنم تا بهتر درس بخونم.

به نظر شما مشاوره تحصیلی و پیگیری یک مشاور متخصص در مقاطع زمانی مختلف میتونه تأثیر گذار باشه؟
قطعاً میتونه تأثیرگذار باشه بخاطر اینکه آدم بخواد نتیجشو با یکی درمیون بذاره و یک جورایی جواب پس بده باعث ایجاد انگیزه میشه.

تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه بازم به عقب برگردی برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟
۱۰۰ درصد

به دکتری هم فکر می­کنی؟ بله. قطعاً فکر میکنم اصلا یکی از انگیزه هایی که باعث شد ارشد بخونم همین آینده ی بعدش بود.

با شنیدن این کلمات اولین واژه ای که به ذهنت میاد رو بگو
مهندسی صنایع: خیلی دوسش دارم، رشته ی خیلی خوبیه
مؤسسه پژوهش: بهترین موسسه ای که قطعاً میتونی بهش اعتماد کنی برای کنکور
دکتر ایوزیان: چه میشه؟! جدای از شوخی خیلی به من انگیزه دادن و فکر نمیکردم رتبه یک بشم.
کرونا: شاید بقیه بدو بیراه بگن اما برای من خوب شد.

چه توصیه‌ای به داوطلبان گرایش مدیریت مهندسی دارید؟
اگه کسی بخواد مدیریت مهندسی بخونه ۴ تا درس اصلی داره که اولیش اصول مدیریت هست و از همه مهنتر زبان هست که واقعا زبان باید درصد خوبی بزنید؛ آمار و احتمال و تحقیق در عملیات. این ۴تا درس باید درصد های خوبی بزنید برای مدیریت مهندسی. گرایش مدیریت مهندسی یک گرایش ریسکی هست و بخاطر اینکه ظرفیتش خیلی کم شده. من خودم شاید اگه از اول شروع کنم دروس تخصصی رو جدی میخوندم حتی امسال هم ۲ تا درس تخصصی خوندم که همین باعث شد ۱۴ درصد دروس تخصصی بزنم. که این صفر نزدنه باعث شد که رتبه ی بهینم نسبت به رتبه ی مدیریت مهندسیم خیلی پرت نباشه که دستم برای انتخاب گرایش بازتر باشه.

مهم‌ترین توصیه‌ای که برای داوطلبان کنکور سال بعد دارید چیه؟
اگه تا الان درس نخوندن واقعا استرس نداشته باشن چون من خودم این تجربه رو داشتم نمی گم از اینجا به بعد نخونید از این جا به بعد باید خوب بخونید ولی استرس قبل رو نداشته باشید تلاش تون رو بیشتر کنید.

در پایان، حتما کسانی بودن که در راه موفقیتت کمکت کردن؛این تریبون رو بگیر و تشکر کن.
طبیعتاً خانوادم بخاطر شرایط کرونا رعایت میکردن که بیمار نشم و از درس خوندن عقب بیوفتم. استاد ایمن پور و دکتر ایوزیان که همیشه تا لحظه ی کنکوربا ما اومدن باوجود اینکه کلاس ها تموم شده بود؛ آموزش هاشون برای ما تموم نشده بود.

زهرا حاجی جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مصاحبه با رتبه ۱ گرایش بهینه سازی و مالی و رتبه 2 مدیریت مهندسی کنکور ارشد مهندسی صنایع ۹۹

چ سپتامبر 30 , 2020
زبان آمار و احتمال تحقیق ۱و۲ دروس تخصصی ریاضی اقتصاد ۱و۲ تئوری مدیریت معدل موثر ۴۲٫۲۲ ۸۳٫۳۳ ۵۶٫۶۷ ۴۸٫۹۴ ۰ ۰ ۰ ۱۹٫۷۰ رتبه کد ضریب ۱ رتبه کد ضریب ۲ رتبه کد ضریب ۳ رتبه کد ضریب ۴ رتبه کد ضریب ۵ ۱ ۹ ۳۲ ۱ ۲ کمی خود […]