مصاحبه با رتبه ۱ گرایش بهینه سازی و مالی و رتبه ۲ مدیریت مهندسی کنکور ارشد مهندسی صنایع ۹۹

زبانآمار و احتمالتحقیق ۱و۲دروس تخصصیریاضیاقتصاد ۱و۲تئوری مدیریتمعدل موثر
۴۲٫۲۲۸۳٫۳۳۵۶٫۶۷۴۸٫۹۴۰۰۰۱۹٫۷۰
رتبه کد ضریب ۱رتبه کد ضریب ۲رتبه کد ضریب ۳رتبه کد ضریب ۴رتبه کد ضریب ۵
۱۹۳۲۱۲

کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟
مهدی آقابابا هستم. فارغ التحصیل رشته ی مهندسی ایمنی صنعتی دانشگاه شهید بهشتی.

در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟
وضعیت تحصیلیم میشه گفت خوب بوده کمااینکه نفر دوم دانشگاه بودم و هر ۸ ترم معدل الف بودم.

چی شد که حس کردید باید کنکور ارشد بدید؟ واقعا به این حس که نیاز به کارشناسی ارشد دارید رسیده بودید یا جو دانشجوها و فشار خانواده و جامعه و … باعث این انتخاب شد…
من بیشتر برای این بود که علاقم از اول به رشته مهندسی صنایع بود ولی حالا یک سری مشکلات و اشتباه از طرف خودم برام پیش اومد که رفتم رشته ایمنی صنعتی خوندم. بیشتر علاقم این بود که توی مسیر درستی بیوفتم و اینکه دانشگاهمم یک دانشگاه خیلی بهتری باشه از دانشگاه لیسانسم.

از روند درس خوندنتون برامون بگید.
از اواسط مرداد بود که کلاس های آمار و تحقیق دکتر ایوزیان و مهندس ایمن پور شروع شد، من هم از همون موقع شروع کردم.اوایلش درگیر کارآموزی بودم و سرکار هم یک جایی میرفتم زیاد نمیتونستم وقت بگذارم. فقط کلاس تحقیق رو با همون برنامه ی حداقلی مهندس ایمن پور جلو بردم تا اول پاییز. از اونجا به بعد دیگه خواستم جدی تر ادامه بدم واسه همین از سرکار استعفا دادم و کارآموزیم هم تموم شد.و واسه همین بیشتر وقت گذاشتم.چاییز اوج درس خوندنم بود.بعد اوایل زمستون یک سری مشکلات پیش اومد نشد خوب بخونم دوماه بهمن و اسفند رو. ولی دوباره بعدش که کنکور عقب افتاد تووی همون ۳ ماه بهار دوباره تونستم برگردم سرجایی که بودم.

نحوه درس خوندنتون چطور بود؟ کجا درس می‌خوندین؟ خونه یا کتاب خونه؟ گروهی یا فردی؟
من تا قبل از اینکه کرونا شیوع پیدا کنه توی کتابخونه ی دانشگاه خودمون درس میخوندم که خیلی هم بازدهیش خوب بود ولی دیگه بعد از کرونا توی خونه باید درس میخوندم واسه همین هم سرعت افت کرد هم بازدهیم ولی هرچه گذشت مجبور شدیم عادت کنیم.

منابعی که برای دانشجویان سال بعد توصیه می کنید، چه منابعی هستن؟

زبان عمومی و تخصصی
جلد ۱تا۳ زبان زیر ذره بین دکتر جهانشاهی
    آمار و احتمال
دو جلدی دکتر ایوزیان و ۲۰۰۰ تست
    تحقیق در عملیات
۵ کتاب مهندس ایمن پور
  کیفیت
کتاب و کلاس دکتر ایوزیان
پروژه
کتاب دکتر زاهدی سرشت و لایو هاشون
طرحریزیجزوه یاستاد قاسمی و تست های کنکور
موجودیکتاب استاد قاسمی
اقتصاد مهندسیجزوه استاد رئوف پناه

در آزمون‌های پژوهش شرکت کردید؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟
بله.یکی از انگیزه های اصلی من که باعث شد که من فکر کنم که میتونم رتبه برتر بشم، آزمون های پژوهش بودمن از اول آزمون های پژوهش رتبم ۲ یا ۳ شد. از اونجا جدی شدم که هیچ اتفاق غیرقابل دسترسی نیست رتبه برتر شد.توی همه ی آزمون هایی که شرکت کردم به جز یکیش که رتبم ۲۷ شد.رتبم جزء تک رقمی ها بود. آزمون آخرم رتبم ۱ شد که همون نتیجه توی کنکور تکرار شد.

برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌ها هماهنگ بود و لزومی در این کار می‌بینید؟
تا جایی که میتونستم سعی میکردم هماهنگ باشم ولی یک سری درس ها مثل دروس تخصصی که دیرتر شروع کردم؛نمی رسید دیگه.آزمون های اول بیشتر تحقیق و آمارش باهماهنگی بود ولی بعد که دروس تخصصی هم شروع کردم اون هارو هم رسوندم.

شما که رشتتون ایمنی صنعتی بوده، برای ادامه تحصیل چرا رشته مهندسی صنایع رو انتخاب کردید؟
من از اول هدف اصلیم رشته مهندسی صنایع بود، یک سری مشورت های اشتباهی موقع کارشناسی کردم که مجبور شدم رفتم دانشگاه شهید بهشتی رشته ایمنی صنعتی. رشته ی ما قبل از ورودی ما مهندسی صنایع گرایش ایمنی صنعتی بود که یک سری مشکلات پیش اومد هیئت علمی ها رفتن و مهندسی صنایع اش حذف شد. علاقه ی اصلیم از اول مهندسی صنایع بود.

شده بود که از درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد…؟
منطقاً میشه. خیلی اوقات زیادی هم میشه. من خودم بیشترین حجمش این بود که اون تعویق دوماهه که افتاد؛ ناامید شدم. چون خودم رو رسونده بودم توو اوج ولی توو اوج نگه داشتن خیلی کار سختیه.

بعد از شنیدن اخباری که مربوط به تعویق کنکور بود چه برنامه ای داشتی؟ و چه کاری کردی؟
کدوم تعویق؟ ۴ تا تعویق افتادو هرکدوم رو که برنامه ریزی میکردیم یک تعویق دیگه می افتاد و غافل گیرمون میکرد. کلاً سخت ترین سال کنکور ما بودیم دیگه ولی آدم باید خودش رو جمع و جور کنه. مثلاً من خودم همون تعویق ها که میومد یک هفته ی اول راندمانم افت می کرد ولی بعد که با دکتر ایوزیان و مهندس ایمن پور و دکتر قاسمی صحبت می کردم هم برنامه میدادن و هم انگیزشی صحبت میکردن و دوباره سعی میکردم برگردم.

در چند زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟ یکی قبل از شروع کلاس های پژوهش، قبل از آزمون ها پیش از کنکور و بعد از کنکور.
قبل از شروع کلاس ها فکر میکردم رتبم زیر ۱۰۰ بشه. آزمون اولم رتبم ۳ شد بعد دیگه هدفم شد زیر ۱۰٫ هرچی هم جلوتر رفتم هم خودم هم اساتید می گفتن که میتونی رتبه برتر بشی و به رتبه ۱ شدن فکرکن که همین باعث شد جدی بشم تا رسیدن به آزمون آخر که رتبم ۱ شد و من دیدم چیز غیر قابل دسترسی نیست که خب کنکور هم رتبم ۱ شد.

در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چند ساعت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟
تا قبل از اسفند که کرونا بیاد آره هم بیرون رفتن بود هم تفریح های دیگه. بعد از اون توو خونه بودم که تفریحاتم همون فیفا و فیلم دیدن بود.

چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتتون بیشترین تأثیر رو داشتن؟
اول که خونوادم بودن هم روحیه ای که دادن و هم حمایت هایی که کردن. و بعد باید مخصوصاً از دکتر قاسمی تشکر کنم، من کلا قصد کنکور ارشد شرکت کردن نداشتم یک کلاسی ایشون گذاشتن توی دانشگاه ما که توضیح دادن بعدش که باهاشون صحبت کردم ایشون من رو مجاب کردن که ارشد شرکت کنم. از نفر بعدی که باید تشکر کنم مهندس ایمن پور هست ایشون یک سری آزمون های تحقیق تابستون گرفتن خیلی تاثیر داشت تووی روند درس خوندن من. بعدشم که دکتر ایوزیان. بالاترین درصد کنکور آمار بود که ۱۰۰ درصد مدیون کلاس های دکتر ایوزیان هستم.

تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه بازم به عقب برگردی برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟
قطعاً من از ۳ تا استادی که از کلاساشون استفاده کردم به ۳ تاشون مدیونم و واقعا ازشون نهایت تشکر رو دارم و اگه برگردم عقب قطعا همین ها رو دوباره کلاس میرم.

کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟ 
من زبان عمومی رو خوب نخوندم یعنی برنامه ای که براش داشتم رو نتونستم پیاده کنم. حتماً زبان رو جدی بگیرید. یک برهه های خیلی زیادی من ناامید شده بودم و فکر میکردم از بقیه بچه ها عقب افتادم. هروقت بخواید شروع کنید وقت کافی دارید واسه رتبه برتر شدن.

به دکتری هم فکر می­کنی؟
بله. هدف اصلیم این هست که بتونم اپلای کنم توی حوزه ی دیتاساینس که خیلی برام مهمه و واسه همین میخوام بهینه بخونم.

با شنیدن این کلمات اولین واژه ای که به ذهنت میاد رو بگو
مهندسی صنایع: علاقه
مؤسسه پژوهش: مفید تر از ۴ سال کارشناسی
سربازی: بدبختی
دکتر ایوزیان: استاد به معنی واقعی کلمه
دکتر قاسمی: رفیق
مهندس ایمن پور: کاردرست ترین
کرونا: چیز خاصی نیست ایشالا تموم بشه
تعویق کنکور: مهمترین مانع توی درس خوندن

در پایان مهم‌ترین توصیه‌ای که برای داوطلبان کنکور سال بعد دارید چیه؟
من بهتون قول میدم حتی اگه پاییزم از صفر شروع کنید قطعاً وقت دارید که رتبه ۱ بشید. هیچوقت ناامید نشید. به حرف های افرادی که میخون ناامیدتون کنن و میگن ما از تابستون روزی چند ساعت درس میخوندیم توجه نکنید. خودتون رو با هیچ کس مقایسه نکنید فقط رتبه ی هر آزمون تون رو با آزمون قبلی تون مقایسه کنید. هیچ درسی رو حدف نکنید و هیچ درسی رو فدای درس دیگه نکنیدچه توی آزمون ها چه موقع درس خوندن.

زهرا حاجی جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

معرفی متدی نوین در آموزش دروس آمار و تحقیق : متد استاد / مشاور

پ نوامبر 26 , 2020
دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه پژوهش به پشتوانه حضور ۱۱ ساله در سطح اول کنکور ارشد مهندسی صنایع کشور، همواره درصدد ایجاد محصولات دارای ارزش افزوده مبتنی بر نیاز دانشجویان بوده است.به سبب ارتباط نزدیک کادر اساتید، مشاوران و پرسنل دپارتمان با دانشجویان، همواره در هر سال دغدغه و چالش […]