مصاحبه با آقای شهریار مرادی

مصاحبه با رتبه ۳ بهینه سازی،۴ مالی و ۷ مدیریت مهندسی

در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع سال ۱۳۹۷

زبان

آمار و احتمال

تحقیق ۱و۲

دروس تخصصی

ریاضی

اقتصاد ۱و۲

تئوری مدیریت

معدل موثر

۴۶٫۶۷

۵۰

۳۵

۵۰

۰

۰

۰

۱۹٫۱۹

 

رتبه کد ضریب ۱

رتبه کد ضریب ۲

رتبه کد ضریب ۳

رتبه کد ضریب ۴

رتبه کد ضریب ۵

۳

۳۱

۶۴

۴

۷

کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

شهریار مرادی هستم، دانشجوی ترم هشت مهندسی صنایع دانشگاه تهران، ساکن کرج هستم و تمام دوران مدرسه تا پیش دانشگاهی را در کرج گذرانده ام.

 

در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

خداروشکر همیشه سعی کردم با وجود رفت آمد های پی در پی از کرج به تهران و با وجود شاغل بودن، مسئولیت دانشجویی خودم رو تا حد ممکن به خوبی انجام بدم. حتی در دوران کارشناسی بر اساس شرط معدل در دانشگاه تهران به عنوان استعداد درخشان اجازه قبولی ارشد بدون آزمون را نیز داشتم اما بخاطر علاقه به ادامه تحصیل در دانشگاه شریف تصمیم به شرکت در کنکور گرفتم.

 

چی شد که حس کردید باید کنکور ارشد بدید؟ واقعا به این حس که نیاز به کارشناسی ارشد دارید رسیده بودید یا جو دانشجوها و فشار خانواده و جامعه و … باعث این انتخاب شد…

علاقه به ادامه تحصیل و رسیدن به درجات علمی بالا همیشه انگیزه خوبی برای من بوده. خوشبختانه هرگز فشاری از طرف خانواده بر تصمیمات من نبوده و همیشه مختارانه عمل کردم.

 

از روند درس خوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می‌کردید؟

تیر و مرداد

زبان و آمار و احتمال و او ار را شروع کردم و بیش از ۷۰ درصد به انتها رساندم. روزانه ۳-۴ ساعت

شهریور و مهر

تا انتهای شهریور سه درس مذکور را تمام کردم و از اول مهر موجودی و کیفیت را شروع کردم.

تا اخر شهریور روزی ۳-۴ ساعت درس میخوندم. از اول مهر فقط روزای تعطیل و اخر هفته ها ۴-۵ ساعت.

آبان و آذر

تقریبا تمام دروس تخصصی را موازی پیش می بردم و آمار و او ار نیز هر هفته به طور بخش بخش دوره می کردم که فراموش نکنم. تایم ثابتی برای مطالعه نداشتم، از زمان های اضافه بین کلاس ها و روز های تعطیل استفاده. ترم هفت من ۵ روز در هفته کلاس داشتم.

دی و بهمن

تا این دوره موجودی و کیفیت تموم شده و بود و بقیه دروس تخصصی هم به نصف رسانده بودم. بنابراین دوباره از صفر شروع کردم و فقط با برنامه آزمون ها پیش میرفتم. بخاطر هم زمانی با امتحانات دانشگاه بعضی روزا زمان مطالعم صفر بود، بعضی روزا تا ۶-۷ ساعت.

اسفند و فروردین

از عید خیلی خوب استفاده کردم خداروشکر. روزایی بود که روزی ۱۰ ساعت هم میخوندم. طبق برنامه آزمون ها و مرور برنامه ریزی شده همه دروس به طور موازی. از اوایل فروردین هم شروع کردم به تست جامع زدن. با کنکورای ۸۶ به بعد شروع کردم و همه آزمونای دوسال اخر و سال جاری پژوهش رو کامل تحت چارچوب آزمون زدم.

اردیبهشت

کنکور ۹۶ رو در هفته اول اردیبهشت زدم. بقیشو استراحت کردم، فیلم دیدم ?

نحوه درس خوندنتون چطور بود؟ کجا درس می‌خوندین؟ خونه یا کتاب خونه؟ گروهی یا فردی؟

خداروشکر ساعت درس خواندنم مفید بود با تمرکز بالا میخوندم، چون وقتم کم بود، سعی میکردم از ساعاتی که برای مطالعه برنامه ریزی کرده بودم حداکثر بازده رو بگیرم. روزای تعطیل تو مغازه درس میخوندم، روزای دانشگاه هم در سایت دانشکده.

روزایی که در دانشگاه بودم با همکلاسیم درس میخوندم که رقیب فوق العاده خوب و قوی ای بود. در آزمون های پژوهش هم همیشه یه رقمی بود . برای جفتمون خودم برنامه ریزی میکردم که هرروز چقدر بخونیم و چه درسایی رو مرور کنیم و به طور کامل هم برناممون با هم هماهنگ بود.

 

منابعی که برای دانشجویان سال بعد توصیه می کنید، چه منابعی هستن؟

زبان عمومی و تخصصی

لغت زیرذره بین، متن و گرامر خیلی کم خودم خوندم، ضربشم خوردم…

آمار و احتمال

هر سه کتاب دکتر ایوزیان

تحقیق در عملیات

جزوه و دو جلد اول دوهزار تست

کیفیت

من کتاب دکتر امیری و خلاصه های دکتر ایوزیان رو خوندم. ولی برای بچه های شال بعد فقط کتاب دکتر ایوزیان رو پیشنهاد میکنم. برای ما دیر منتشر شد.

پروژه

کتاب دکترزاهدی سرشت
طرحریزی کتاب دکتر نیکو فکر و خلاصه های کانال دکتر گل محمدی
موجودی کتاب دکتر نیکو فکر
اقتصاد مهندسی جزوه دکتر اسماعیلی و تست های پژوهش و کمی هم تست از کتاب عباس زاده

 

در آزمون‌های پژوهش شرکت کردید؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

بله، آزمون ها کیفیت خوبی داشت، در مجموع راضی بودم و خوشحالم که در تمام مراحل همراه آزمونا پیش رفتم، طبیعتا مشکلاتی هم داشت، از قبیل داشتن سوال تکراری و بعضا سوال غلط، که خب در برابر ایرادات کنکور مخصوصا کنکور امسال بسیار ناچیز بود. سوالات در اکثر موارد مشابه سوالات کنکور بودن، البته بهتر بود درس پروژه تا این حد در آزمون ها ساده مطرح نمیشد تا برای کنکوری مثل امسال هم آمادگی بهتری پیدا میکردیم. نتایج با دقت خوبی در نتایج کنکور تکرار شد. به جز چند مورد استثنا. رتبه هایی هم که من کسب کردم اکثرا با روند خوبی رو به پیشرفت بود.

به ترتیب رتبه های بنده در آزمون ها : ۱) نهم  2) ششم ۳) دوم ۴) اول ۵) سوم ۶) ششم ۷) دوم ۸) چهارم

 

در چه کلاس های پژوهش شرکت کرده اید؟ نتیجه ی شرکت در کلاس ها چطور بوده؟

همه دروس رو خودم مطالعه کردم و درهیچ کلاسی شرکت نکردم، فقط بخاطر اینکه در آزمون ها رتبم یک رقمی بود خود موسسه لطف کرد و یه کلاس نکته و تست رایگان به دلخواه به بنده پیشنهاد دادن، که من گرامر دکتر فرید رو انتخاب کردم. عالی بود . البته من بعدش مطالب کلاس رو دوره نکردم و فراموش کردم ? ولی واقعا عالی بود. به بچه های سال بعد حتما پیشنهاد میکنم گرامر رو خود خوانی نکنن. حتما کلاس برن که در وقتشون صرفه جویی کنن. بعدشم حتما هرروز تست گرامر بزنن.

 

برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌ها هماهنگ بود و لزومی در این کار می‌بینید؟

بله، من چون درس ها را زود تر شروع کردم و به پایان رسونده بودم. با شروع شدن آزمون ها کلا برناممو با آزمون ها هماهنگ کردم و در هفته قبل از هر آزمون، آزمون های سال قبل رو از خودم در چارچوب زمان ۲۰۰ دقیقه امتحان میگرفتم و درصد میگرفتم. که تاثیر خیلی خوبی داشت.

 

روش خاصی برای تست زدن داشتید؟ مثلا تستهای سخت رو بپرید یا تستی رو علامت بزنید و …

سعی میکردم تا حد ممکن تست های تکراری با ایده مشابه نزنم، مگر اینکه در مبحثی مشکل داشته باشم. خودمو با سوالای جدید به چالش می کشیدم. تستایی که غلط میزدم یا نکته دار بودن رو علامت میزدم که تو زمان دوره دوباره حلشون کنم. اما هیچوقت حلشون نمیکردم دوباره ? چون نکتش یادم میموند.

 

شده بود که از درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد…؟

قبل از شروع آزمونا درس خوندن برام خسته کننده بود، مخصوصا وقتی میدونستم تو دانشگاه تهران میتونم بدون آزمون قبول بشم اما با شروع آزمونا و مثبت بودن نتایج روحیه گرفتم و ادامه دادم.

 

در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟ یکی نزدیک اردیبهشت و پیش از کنکور و یکی هم خرداد و بعد از کنکور؟

اردیبهشت زیر ۵٫

خرداد بین ۵ تا ۱۰٫

 

در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چند ساعت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

بله، قطعا.

درس خواندن بدون تفریح امکان پذیر نیست اصلا. به همه کسایی که این حرفامو میخونن هم پیشنهاد میکنم به طور کل از تفریحتون نزنید. ساعت خاصی نداشت ولی همیشه ورزش و تفریح جزئی از برنامم بود.

 

چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتتون بیشترین تأثیر رو داشتن؟

بعد از کمک خداوند که انکار ناپذیر است بدون شک بخش بسیار بزرگی از این موفقیت رو مدیون خانوادم هستم. پدر و مادر و برادرم. که با ایجاد هماهنگی ها برای کار هایی که به طور مشترک انجام میدادیم و مهیا کردن محیط مناسب برای درس خواندن نقش بسیار بسیار موثری رو داشتن.

ما در دانشگاه تهران از حضور اساتید بزرگی بهره مندیم. داشتن پایه نسبتا قوی یکی از نقاط قوت دانشجویان دانشگاه تهران است.

همچنین داشتن یک رقیب خوب که کمی سطحش از من بالاتر بود هم بسیار بسیار موثر بود. این موضوع رو به بچه های سال بعد هم پیشنهاد میکنم. هیچوقت برای مدت طولانی خودتون رو با رقبایی که پایین تر از شما هستن مقایسه نکنید. رقبای قوی تر باعث تقویت شما میشن.

 

به نظر شما مشاوره تحصیلی و پیگیری یک مشاور متخصص در مقاطع زمانی مختلف میتونه تأثیر گذار باشه؟

اگه بخوام خودمونی بگم بیشتر اراده و انگیزه خود آدم مهمه. هیچ کس مثل خود آدم نمیتونه بهترین برنامه ریزی رو برای درس خوندن یا هر کار دیگه ای انجام بده. ولی برای کسایی که تو برنامه ریزی ضعف دارن تا حد خوبی میتونه کمک کنه. البته بستگی به سطح مشاور و قدرت اثر گذاریش هم داره.

بچه های پژوهشی از راهنمایی های دکتر ایوزیان همیشه بهره مند هستند. حتی منم که کلاسای ایشون رو شرکت نکرده بودم هر وقت پیام میدادم جوابمو میدادن و به خوبی راهنماییم میکردن که جا داره ازشون تشکر کنم.

 

تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه بازم به عقب برگردی برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟

قطعا دوباره در آزمون ها شرکت میکنم و از منابع پیشنهادی تالیف شده همین دپارتمان استفاده می کنم.

 

برامون از اون چند ماه (اردیبهشت تا اواسط خرداد) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

با توجه به این که کنکور امسال سخت بود ( با فاصله بسیار زیاد از کنکور ۹۶ ) میدونستم که درصدام خوب نخواهد شد، ولی از اونجایی که وقتی کنکور سخته برای همه سخته به خودم امید یه رقمی رو میدادم که خداروشکر محقق شد.

 

کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

من از کم کاریم روی تحقیق در عملیات و قسمت متن و گرامر زبان ضربه خوردم. به بچه های کنکور ۹۸ پیشنهاد میکنم که اگه از الان هدف گذاری رو یه رقمی شدن کردن، اولا از تابستون شروع کنن، فرصت خیلی خوبیه. دوما اینکه هیچ درسی رو حذف نکنن و همه رو با جدیت تمام بخونن.

 

از الان تا شروع ترم دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد چه برنامه ای برای خودت داری؟

پروژه کارشناسیم رو تموم میکنم و برای شرکتی که به تازگی توش مشغول شدم قرار هست یک برنامه استراتژیک بنویسم که به نوبه خودش یک چالش بزرگه برام.

 

به دکتری هم فکر می­کنی؟

قطعا. ولی مطمئن نیستم که داخل بخونم یا خارج از کشور.

 

با شنیدن این کلمات اولین واژه ای که به ذهنت میاد رو بگو

  • مهندسی صنایع: آچار فرانسه
  • ایوزیان:  بامرام و دوست داشتنی
  • پژوهش: قوی
  • سربازی: فرار!!!

در پایان مهم‌ترین توصیه‌ای که برای داوطلبان کنکور سال بعد دارید چیه؟

اول توصیه میکنم قبل ازینکه کنکور بدید ببین اصلا میخواید ارشد بخونید یا نه. اصلا چرا میخواید ادامه بدید.

وقتی شروع کردید قدمای اول رو خیلی خیلی محکم بردارید. چرا که همونا باعث ایجاد وجه تمایز شما با بقیه میشه.

حتما از تابستون شروع کنید. معنییش این نیست که اگه از مهر شروع کردید نشدنیه! ولی قطعا کارتون سخت تره.

با برنامه کار کنید. ترجیحا برنامتون رو بصورت مکتوب داشته باشید. حتی اگر شده تو گوشیتون تایپش کنید.

به جای اصرار بر روی خوندن و تموم کردن ریز به ریز مطالب ، تست بزنید. بخش بزرگی از یادگیری با تست زدن رخ میده.

آزمون بزنید. خودتون رو به شرایط آزمون دادن عادت بدید که جلسات اصلی براتون استرس آور نباشه.

و در آخر اینکه بدونید همه مشکلاتی دارن که سد راهشون باشه، هیچوقت خودتون رو بین انبوهی از مشکلات حل نشدنی نبینید که کنکور هم براتون مزید بر شدت باشه و موقع رویارویی با مشکلات سر راهتون یاد این بیت باشید:

“در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم”

“سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور”

 

با تشکر از وقتی که برای مصاحبه و کمک به دانشجویان سال آینده دادید.

ایوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مصاحبه با آقای وحید رضوانپور

ش سپتامبر 15 , 2018
مصاحبه با رتبه ۱۲ بهینه سازی،۱۱ مالی و ۱۳ مدیریت مهندسی در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع سال ۱۳۹۷ زبان آمار و احتمال تحقیق ۱و۲ دروس تخصصی ریاضی اقتصاد ۱و۲ تئوری مدیریت معدل موثر ۵۶ ۵۱ ۳۰ ۴۶ ۰ ۰ ۰ ۱۵٫۸۴   رتبه کد ضریب ۱ رتبه کد ضریب […]