حرف آخر

22

سلام به همگی.

تو این مدت هرکس به اندازه خودش تلاش کرده و ایشالا به اندازه تلاشش نتیجه بگیره. چیزی که الان کمکتون می کنه اینه که آرامش خودتون رو حفظ کنید و نتیجه تلاشتون روبسپرید به خدا.

این رو بدونید که شرایط جلسه کنکور با کنکورهای آزمایشی که دادین متفاوته. اینومخصوصاً برای کسانی میگم که جامع­ها رو شاید خیلی خوب نداده باشن.  الان دیگه مهم نیست که همه مطالب رو خونده و بلد باشید، مهم اینه که همون مقداری که خوندید وبلدید رو بتونید خوب سر جلسه ازش استفاده کنید. پس بجای فکر کردن به موضوعاتی که نخوندین یا بلد نیستین سعی کنید با تمرکز و مرور مطالبی که تا الان خوندید ازشون استفاده مفید رو ببرید. کنکور صفر و صد‌‌ نیست، تو کنکور افراد زیادی با سطح آمادگی تقریبا یکسان شرکت میکنن. الان دیگه اون چیزی که تاثیر مهمی تو تفاوت رتبه این افراد داره، فقط روحیه و تفکر مثبت داشتنه.

در مورد کنکورتون هم به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • روز قبل کنکور یه  چک لیست تهیه کنید برای این ۱۱مورد که روز کنکور باید انجام ببرید ( کارت ورود به جلسه -کارت ملی – مداد نرم – ساعت مچی-  پاک کن – تراش – سنجاق برای اتصال کارت- دستمال کاغذی -مواد قندی –  بطری آب)
 • از کارت ورود به جلسه برای خونه کپی بگیرید و کلا تا اعلام نتایج نگه دارید. آب رو هم چون کنکور زمستونه الکی اسفتفاده نکنین.

 

 • سعی کنین دیرتر از ۷:۳۰ به محل نرسید.

 

 • صبح روز کنکور که بیدار میشید برای موفقیت خودتون دعا کنید. با خودتون بگید که از چیزهایی که خوندم سوال میاد و من خوب کنکور میدم. اینو حتی اگه باور ندارید ولی با خودتون تکرارش کنید. خودتون رو آماده هر اتقاقی بکنید. تغییر تعداد سوالات، سختی یا آسونی سوالات و … می خوام این رو بدونید که اگه کنکور سخت باشه برای همه سخته. تو یه کنکور آسون برای اینکه تراز ۷۰۰۰ بیارید باید ۵۰ درصد بزنین ولی تو یه کنکور سخت برای اینکه تراز ۷۰۰۰ بیارید باید ۳۰ درصد بزنین. پس اگه مثلا آمار  آسون بود که می زنید ولی اگه مثل پارسال سخت بود ، اصراری نداشته باشید که همه رو بزنین و فقط سعی کنید اونایی که فکر می کنین آسونن رو بزنین. مطمئن باشید کسی که آمارش خوبه تو آزمون سخت هم می تونه با ۳۰-۴۰ درصد یه تراز بالا بیاره .

 

 • سر‌جلسه‌ کنکور با آرامش بنشینید‌‌ و یه ورقی بزنین (نه برای بررسی سوال. فقط برای برسی کلی دفترچه، جداول و …. در حد مثلا ۲۰ -۳۰ ثانیه)، محیط اطراف خود‌‌ را زیر‌نظر د‌‌اشته باشید‌‌ و حتماً به مراقبین نگاه کنید‌‌ تا ترس شما از محیط بریزد‌‌ و با آن انس بگیرید‌‌………..

 

 • د‌‌فترچه‌ سؤالات را با آرامش برد‌‌ارید‌‌ زیرا عجله د‌‌ر برد‌‌اشتن د‌‌فترچه‌، باعث افزایش ضربان قلب شما خواهد‌‌ شد‌‌ که باعث افزایش اضطراب و کاهش تمرکز شما خواهد‌‌ انجامید‌….

 

وقتی دفرچه رو جلو پاتون می ذارن تعداد تستها رو نگاه کنین

 

 • در اول جلسه در صورت داشتن تنش و اضطراب چند نفس عمیق بکشید و هر نفس را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و عضلات خود را شل کنید تا به حالت تعادل برگردید.

 

 • با آرامش سراغ سوالات بعدی بروید.

 

 • سر‌جلسه به خود‌‌ آزمون فکر کنید‌‌ و فکر‌کرد‌‌ن به نتیجه‌ را به بعد‌‌ از آزمون محول کنید‌‌. مطمئناً فکر‌کرد‌‌ن به نتیجه‌ آزمون د‌‌رد‌‌ی را د‌‌وا نمی‌کند‌‌. پس منطقی باشید‌‌ و کاری را انجام د‌‌هید‌‌ که فاید‌‌ه د‌‌ارد‌‌..

 

 • د‌‌ر موقع پاسخ‌گویی به یک سؤال فقط به همان سؤال فکر کنید‌‌ نه به سؤال‌های قبلی و یا بعد‌‌ی و یا این‌که چند‌‌ سؤال به انتهای د‌‌فتر‌چه ماند‌‌ه است.

 

 • هنگام جواب  دادن خود را موفق تصور کنید.

 

 • از وسوسه تغییر گزینه ها اجتناب کند، زیرا این کار هم موجب اتلاف وقت و هم افزایش پاسخهای غلط می شود.

 

 • اگر سؤال‌ها سخت بود‌‌، موضع انفعالی نگیرید‌‌ و یا اگر بسیار ساد‌‌ه بود‌‌، خوشحال نشوید‌‌. همه‌ د‌‌اوطلبان به همین سؤالات جواب می‌د‌‌هند‌‌ و فراموش نکنید‌‌ که کنکور یک آزمون مقایسه‌ای است و نه حد‌‌‌نصابی!!!

 

 • روی  سوالات سخت یا سوالاتی که به ذهنتان ناآشنا می آید وقت زیادی نگذارید و سریعاً به دنبال پاسخ سوالهای بعدی بروید. دقت کنید حتی نفرات اول کنکور هم به صد درصد سوالات پاسخ درست نمی دهند.

 

 • دفعه اول که سوالا رو می زنین، کنار سوالایی که احساس می کنید که اگه وقت اضافه بیارید می تونین بزنین، حتما علامت بزنین. خیلی از بچه هایی که زیر ۱۰ رو می آوردن، همینجوری تست می زدن. یکی از کلید‌‌‌های اصلی موفقیت د‌‌ر کنکور‌های اخیر، به‌موقع نزد‌‌ه‌گذاشتن سؤال‌ها بود‌‌ه است. به‌موقع نزد‌‌ه‌گذاشتن یعنی اکتفا به خواند‌‌ن صورت سؤال‌ها و رها‌کرد‌‌ن آن است که به پس‌اند‌‌از‌کرد‌‌ن وقت منجر می‌شود‌‌. (پس اگر برای حل سوالی ایده ای ندارید، به سوالهای بعدی بروید و اگر فکر می کنید با فکر کردن به آن، می توانید آن را حل کنید، فقط یک علامت کنار آن بگذارید تا در صورت اضافه آوردن وقت، برگردید و آنها را بزنید.)

 

 • طمع نکنید و شانسی جواب ندهید، از شانسی‌ جواب‌د‌‌اد‌‌ن به سؤالات و یا پر‌کرد‌‌ن یک گزینه‌ خاص جد‌‌اً پرهیز کنید‌‌. تجربه نشان د‌‌اد‌‌ه است، این‌کار اشتباه بزرگی است مطمئناً جواب‌ند‌‌اد‌‌ن به یک سؤال، بهتر از غلط ‌زد‌‌ن آن است. معمولا افرادی این کار را می کنند که به حق خود راضی نیستند که متاسفانه در بیشتر مواقع باعث زیاد شدن غلطها می شود.

 

 • ساعت به همراه خود داشته باشید و سعی کنید وقت خود را تنظیم کرده و آن را تلف نکنید و در زمانی که برای هر درس تعیین کردین به سوالات پاسخ دهید.

 

 • تقریباً هر ۱۰ سؤال یک بار زمان را چک کنید‌‌.  اونایی که اول هر صفحه از سوالات رو میزنن بعد وارد پاسخنامه  می کنن، سرعتشون بالاتر میره ولی باید دقت کنن که خدای نکرده یه صفحه رو یادشون نره یا اشتباهی وارد نکنن. این افراد بعد از هر صفحه یه بار زمان رو چک کنن بهتره.

 

 • بین پاسخ‌د‌‌اد‌‌ن به د‌‌و سؤال، ثانیه‌ای مکث کنید‌‌. د‌‌ر بین پاسخ‌د‌‌اد‌‌ن به د‌‌و د‌‌رس نیز مقد‌‌اری استراحت کنید‌‌. بین ۵ تا ۱۰ ثانیه و با تمرکز کامل سراغ د‌‌رس‌های بعد‌‌ی بروید‌‌.

 

 • به پاسخ برگ بقیه نگاه نکنین. گزینه های آنهها متفاوت است. در ضمن ممکن است او بی دلیل تستهای زیادی را بزنی که پر بودن پاسخ برگ او ممکن است باعث استرس شما شود.

سخن آخر:

به هیچ وجه در زندگی تک بعدی فکر نکنید. کنکور  خیلی مهمه ولی همه چیز نیست. نه با قبولی به ایده­آل می­رسید و نه با قبول نشدن زندگی تموم میشه. مهم اینه که تلاش خودتون رو کرده باشید دیگه نتیجه رو بسپرید دست کسی که صلاح من و شما رو از خودمون بهتر میدونه.

 و عسی أن تحبوا شیاً و هو شرٌ لکم و عسی أن تکرهوا شیاً و هو خیرلکم 

پس کاملاً بهش اعتماد کنید.

خدایا چنان کن سر انجام کار ———-  توخشنود باشی و ما رستگار

ایوزیان

22 دیدگاه برای “حرف آخر

 1. استاد از اینکه از اول کنکور تا تهش باهامونید ازتون خیلی خیلی ممنونم. امیدوارم همیشه سلامت و سعادتمند باشید.

 2. استاد عزییییییییییییییییییییییییییییییییز سلام
  خیلی آقایی ،فقط همین

 3. سلام آقای دکتر
  خیلی خوب بود منم کنکور دکتری دارم امسال
  با اینکه سوالامو درباره اینکه تا حالا آمار نخوندم توی این یک ماه هم نخونم برای دکترا؟ جواب ندادن ولی بازم خیلی ممنونم از توصیه های خوبتون ؛)

  1. سلام.
   به نظرم احتمال رو بخونید. حالا آمار رو ببینین میرسید یا نه.

  2. خیلی متشکرم استاد
   واقعا من چقدر باهوشم ها!هر بار با یک ترفندی جواب سوالامو گرفتم ؛)
   من با این هوشم رتبه زیر ۳۰ نیارم هنر می خواد 🙂

 4. مرسی استاد بودنتون دلگرمیه واقعا…
  اخ چی میشه همه مون بیایم اینجا براتون کامنت بذاریم که قبول شدیم
  که من بیام بگم استاد رتبه م شد مثلا پنجاه
  چرا که نه ؟؟؟؟!!!!

  معجزه اتفاق می افتد
  من اینو چند روز پیش نوشتم

  من این روزها قرآن می خوانم و حتی می خواهم نمازم را هم سر وقت بخوانم چون کنکور خر است و من باید خرم را از پل بگذارنم.تپش قلب شدید دارم و نمی توانم به زندگی عادی ام ادامه بدهم و از آن آدم هایی هستم که سر نماز به خدا قول می دهم اگر همه چیز خوب پیش برود من هم دختر خوبی می شوم و دیگر خیلی حرف ها را نمی زنم و خیلی حرف ها را هم می زنم و به بزرگترها احترام می گذارم و هر کس هر طور خواست شعر بنویسد و من قول می دهم نگویم فلانی یک ساده لوح نویس مزخرف است و قول می دهم نگویم فلانی در عمرش یک کتاب هم نخوانده هرچند که می دانم نخوانده و اصلا حاضرم قسم هم بخورم اما نمی گویم و حرصش را نمی خورم و اصلا به من چه؟! به خدا می گویم که من دلم عصا نمی خواهد که بندازم وسط اژدها شود و یک عده را ببلعد و حتی دلم نمی خواهد مردگان را زنده کنم یا کشتی بسازم و از طوفان نجات پیدا کنم و یا چه می دانم از این کارها…می گویم آن روز را که من در غار بودم و جزوه های ارشد رو به رویم بود و تو گفتی بخوان و من گفتم نمی توانم من خواندن بلد نیستم…و تو دوباره گفتی اقرا …بخوان…و به مدرسان شریف اشاره کردی و من شروع کردم به خواندن و دیدم که می توانم بخوانم…آن روز را و این معجزه ات را خوب به یاد دارم!
  به خدا می گویم ببین دارم نماز می خوانم و حسابی دین مدار شده ام و حتی یک تار مویم هم بیرون نیست…ببین و کمک کن بهترین ها اتفاق بیفتد و جواب ها را سر جلسه ی کنکور بر من وحی فرما…
  و خدا می گوید من تو را می شناسم که فردای کنکور می زنی زیر همه ی این ها…مثل دفعه ی پیش!
  و من می گویم : ای بابا مگه من با تو شوخی دارم…زیرش نمی زنم…
  خدا می گوید می زنی ها…
  قیافه ام را مظلوم می کنم که یعنی نه این طور نیست…
  و خدا می گوید تو که آدم نمی شوی ولی باشد!!
  خدا همیشه می داند که من در زندگی یک خر و یک فیل دارم و که هربار خرجان را از پل می گذرانم فیل جانم یاد هندوستان می کند …اما باز هم قبول می کند با من راه بیاید….
  و من دست افشان پای کوبان می روم سراغ جزوه هایم !

 5. منکه پارسال کنکور دادم و ارشد میخونم الان، ولی بودنتون کنار بچه ها خیلی آرامش میده بهشون.
  خدا حفظتون کنه استاد 🙂

 6. استاد امسال که نشد. صادقانه بگم تنبلی کردم 🙂 ولی همینجا قول میدم سال دیگه یکی از زیر ۱۰ ها باشم

 7. سلام استاد مثل همیشه حرفاتون عالی بود
  مرسی از اینکه تا لحظه آخر در کنارمون هستید

 8. سلام استاد.از تمامی زحماتتون ممنونم. ما که تمامی دوستان و خودمون رو سپردیم به خدا .شما هم برامون دعا کنید .به امید رتبه زیر ۵۰

 9. مرسی استاد
  امیدوارم با این راه کار ها با آرامش بیشتری برم سر آزمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

28% تخفیف زمانی در کلیه خدمات فقط تا 24 بهمن

ش فوریه 7 , 2015