جزئیات برگزاری آزمون دکترای ۹۱ و سطح سؤالات

سطح سؤالات در حد کارشناسی و کارشناسی ارشد
آزمون دکترای ۹۱ در روز ۲۵ فرودین‌ماه سال ۹۱ برگزار می‌شود و سطح سؤالات آن در حد دانش فارغ التحصیلان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد است.
پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری فارس، در آزمون ورودی دوره دکترای نیمه متمرکز سال ۹۱ تعداد ۱۷۸ هزار و ۵۹۸ داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۷۰ هزار و ۶۰۹ نفر زن و ۱۰۷ هزار و ۹۸۹ نفر مرد هستند. این آمار نسبت به آمار داوطلبان سال ۹۰ حدود ۳۵ درصد افزایش دارد.
براساس این گزارش، در این آزمون علاوه بر مواد آزمون عمومی شامل زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی، مجموعه‌ای از دروس تخصصی از دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد لحاظ شده است.
* برگزاری آزمون در ۲۸۵ کدرشته امتحانی
آزمون دکترای نیمه متمرکز سال ۹۱ برای ۲۸۵ کد رشته امتحانی برگزار خواهد شد.
در این آزمون ضریب درس زبان انگلیسی ۲، استعداد تحصیلی با ضریب یک و مجموعه دروس اختصاصی به عنوان یک ماده امتحانی با ضریب ۴ لحاظ می‌شود.
سطح سؤالات امتحان اختصاصی حسب مورد در حد دانش و تجربیات فارغ التحصیلان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد و در هر رشته مطابق فهرست برنامه‌های مصوب شورای عالی برنامه ریزی است.
* توزیع کارت آزمون از ۲۱ فروردین‌ماه
کارت شرکت در این آزمون و برگ راهنمای مربوط از روز دوشنبه ۲۱ فروردین ماه سال ۹۱ تا روز چهارشنبه ۲۴ فروردین‌ماه برروی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود.
* برگزاری آزمون در روز جمعه ۲۵ فروردین‌ماه
بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون ورودی دوره دکترا نیمه متمرکز سال ۹۱ در صبح و بعدازظهر روز جمعه ۲۵ فروردین ماه در حوزه‌های امتحانی مربوط برگزار خواهد شد.
* اعلام نتایج اولیه آزمون ۳ خردادماه
نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه تنظیم و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور روز ۳ خردادماه منتشر می‌شود.
داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته می‌شوند باید بر اساس برنامه‌‌ زمانی پیش بینی شده از روز ۳ خردادماه تا روز ۷ خردادماه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و پس ازدریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته از طریق سایت نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند و سپس کد رشته محل‌های انتخابی خود را به ترتیب تقدم علاقه در فرم انتخاب رشته الکترونیکی وارد کنند.
معرفی اولیه داوطلبان به صورت حدود ۳ برابر ظرفیت بر اساس ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰درصد معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد و سهمیه داوطلبان صورت می‌گیرد.
فهرست اسامی معرفی شدگان به منظور شرکت در مصاحبه و دیگر مراحل گزینش با توجه به کد رشته محل‌های انتخابی مجازین به انتخاب رشته حداکثر در ۳ کد رشته محل در پایان خردادماه ۹۱ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود و معرفی شدگان باید برابر برنامه زمانی اعلام شده توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مربوط در مصاحبه و دیگر مراحل گزینش شرکت کنند.
* اعلام نتایج نهایی آزمون دکترا در روز ۲۰ شهریور
فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی توسط سازمان سنجش آموزش کشور و بر اساس ضوابط مربوط در روز ۲۰ شهریور سال ۹۱ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد تا پذیرفته شدگان برابر برنامه زمانی پیش بینی شده نسبت به ثبت‌نام در رشته و دانشگاه محل قبولی اقدام کنند.
کارنامه نهایی آزمون ورودی دوره دکترای نیمه متمرکز سال ۹۱ برای داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته بوده و انتخاب رشته کردند بر اساس برنامه زمانی مربوط در اواخر شهریورماه ۹۱ از طریق سایت سازمان به اطلاع داوطلبان می‌رسد.

ایوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جزئیات آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد سال 91

ج مارس 16 , 2012
رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه با رقابت ۶۲۲ هزار و ۹۳۲ داوطلب طی روزهای ۲۱ تا ۲۳ اردیبهشت ماه سال آینده در سراسر کشور برگزار می‌شود. دکتر عبدالله سجادی جاغرق در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش ۲۵ درصدی تعداد داوطلبان آزمون […]