تغییر فرآیند انتخاب رشته در آزمون دکتری

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به برنامه زمانی ثبت نام و برگزاری دومین آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی سال ۹۱، گفت: مراحل طراحی سئوال این آزمون با توجه به تعداد ۱۵۵۰ منبع امتحانی آغاز شده است.

محمدحسین سرورالدین در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آزمون دکتری نیمه متمرکز ۹۱ در ۲۵ فروردین ماه ۹۱ برگزار می شود.

وی افزود: تعداد رشته ها از ۱۰۸ رشته به ۲۸۰ رشته افزایش یافته است و این دوره از آزمون به سمت گرایش ها و تخصصی تر شدن پیش رفته است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: تعداد مواد امتحانی از ۱۸۸ ماده امتحانی در سال ۹۰ چند برابر شده و به ۱۵۰۵ ماده آزمونی رسیده است. در واقع با توجه به دروس تخصصی در این آزمون که به ۱۰ برابر افزایش یافته طراحی سئوال نیز پیچیده تر خواهد شد.

وی گفت: آزمون دکتری نیمه متمرکز ۹۱ از سه بخش عمده آزمون زبان انگلیسی، استعداد تحصیلی و دروس تخصصی تشکیل شده و دروس تخصصی این آزمون از دروس دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اخذ شده است.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: ثبت نام و خرید کارت اعتباری ثبت نام در این آزمون صرفاً به صورت اینترنتی بوده و ثبت نام از ۲۵ دی ماه ۹۰ آغاز می شود و تا دوم بهمن ماه ۹۰ ادامه خواهد داشت.

وی درباره نحوه انتخاب رشته آزمون نیمه متمرکز دکتری سال ۹۱ گفت: مهمترین تغییر این دوره نسبت به دوره گذشته، پس از اعلام نتایج اولیه در سوم خرداد ماه ۹۱ این است که انتخاب رشته در مرحله اول انجام نمی شود و پس از اعلام نتایج داوطلبان در محدوده زمانی سوم تا هفتم خردادماه ۹۱ انتخاب رشته خود را انجام می دهند. در واقع داوطلب پس از مشاهده کارنامه می تواند انتخاب رشته کند.

سرورالدین افزود: نتایج نهایی این دوره از آزمون دکتری در نهایت تا ۲۰ شهریورماه ۹۱ اعلام خواهد شد.

به گزارش مهر، گروه های عمده آزمون دکتری تخصصی سال ۹۱ شامل گروه علوم انسانی با ۴۴ رشته، گروه علوم فنی و مهندسی با ۷۲ رشته، گروه علوم پایه حدود ۵۰ رشته، گروه کشاورزی و منابع طبیعی با ۵۱، گروه زبان های خارجی با ۱۱ رشته، گروه دامپزشکی با ۲۵ رشته، گروه هنر با ۷ رشته، گروه پزشکی با ۱۳ رشته و گروه تربیت بدنی با ۵ رشته است.

ایوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

استخدام در دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع

چ ژانویه 4 , 2012
دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه نوین پژوهش جهت تکمیل کادر پرسنلی خود به یک همکار پاره وقت با مشخصات زیر نیاز دارد: – آقا یا خانم زیر ۲۶ سال – رشته تحصیلی در یکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد یکی از گرایش های مهندسی صنایع […]