تحصیل ۸۰هزار ایرانی در خارج کشور

مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم با اشاره به تحصیل ۸۰ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاههای خارج از کشور، گفت: آماری از تعداد بازگشتیها به داخل نداریم و تعداد این دانشجویان بعد از ارزیابی مدارکشان مشخص می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن مسلمی نائینی در حاشیه سومین همایش هم اندیشی موسسات اعزام دانشجو به خارج، در جمع خبرنگاران با اشاره به تعداد موسسات مجاز و غیرمجاز اعزام دانشجو گفت: همزمان با شروع فعالیت ما در سمت مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم، حدود ۷۰ موسسه فعال بودند که نظم خاصی نداشتند و حدود ۱۸۳ موسسه غیرمجاز هم فعال بودند و تبلیغات گسترده ای داشتند.

تعداد موسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج

وی با اشاره به فراخوان برای فعالیت موسسات اعزام دانشجو به خارج، اضافه کرد: در فراخوانی که مردادماه سال گذشته برای فعالیت مجاز این دسته از موسسات اعلام کردیم، ۱۰۰ نفر در این فراخوان حاضر شدند و بعد از آن بیش از ۷۰ موسسه مجاز اعزام دانشجو راه اندازی شد.

به گفته مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم، این موسسات مجاز هم اکنون دارای تعریف مشخص هستند که محدوده فعالیتشان نیز در اساسنامه موسسات اعزام معین شده است.

اعزام رایگان یک دانشجو

مسلمی نائینی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اعزام دانشجو به خارج بر اساس نیازهای کشور صورت می گیرد، اضافه کرد: اعزام دانشجو باید بر اساس آمایش و با هدف صورت گیرد. در این راستا موسسات می توانند به ازای اعزام هر ۴ دانشجو یک دانشجو را هم که از لحاظ مالی امکان تحصیل ندارد، به صورت رایگان اعزام کنند.

مسلمی نائینی در بخش دیگر سخنان خود در گفتگو با خبرنگاران به مبارزه با موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو نیز اشاره کرد و گفت: تشکیل اساسنامه موسسات اعزام دانشجو به خارج، برگزاری جلسات و هم اندیشی ها یک راه مقابله با موسسات غیرمجاز اعزام است.

تحصیل ۸۰ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاههای خارجی

وی با اشاره به تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج کشور، اظهار داشت: حدود ۸۰ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور و در دانشگاههای مختلف شاغل به تحصیل هستند که این آمار را از رایزنهای علمی در کشورهای مختلف به دست آورده ایم.

مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم در پاسخ به پرسش مهر درباره آماری از تعداد دانشجویانی که به کشور بازگشته اند، تاکید کرد: هیچ آمار دقیقی در این زمینه در دست نیست و آمار بازگشتیها را نداریم زیرا تا به حال به این موضوع توجه دقیق نکرده ایم اما باید آمار این گروه از دانشجویان زمانی که برای ارزیابی مدارکشان مراجعه می کنند به دست آید.

رشته های پرطرفدار برای اعزام

به گفته مسلمی نائینی، اعزام دانشجو به خارج کشور بیشتر در رشته هایی صورت می گیرد که در داخل کشور کمبود آنان حس می شود. رشته هایی مثل فناوری اطلاعات، کامپیوتر، حسابداری، حقوق و معماری از جمله رشته های پرطرفدار برای اعزام هستند.

وی همچنین به هزینه هایی که این موسسات از دانشجویان برای اعزام دریافت می کنند، اشاره کرد و گفت: هزینه های اعزام به اندازه مقرری ماهانه ای است که به دانشجویان ایرانی خارج از کشور پرداخت می کنیم.

تحصیل ۷۵ درصد دانشجوی لیسانس در دانشگاههای خارج

وی با بیان اینکه حدود ۷۵ درصد از این ۸۰ هزار نفر دانشجوی مقطع کارشناسی هستند، تاکید کرد: این تعداد دانشجوی لیسانس وقتی در دانشگاههای خودمان صندلی خالی وجود دارد نباید از کشور خارج شوند.

وی ادامه داد: موسساتی که دارای مجوز هستند می توانند با همکاری یکدیگر موسسات غیرمجاز را تشویق کنند تا آنان هم مجوز دریافت کنند.

مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج با تاکید بر جذب دانشجوی خارجی در دانشگاههای داخل، گفت: با همکاری موسسات اعزام دانشجو به خارج باید به جذب دانشجوی خارجی در دانشگاههای کشور کمک کرد و در حال حاضر در این زمینه ضعف داریم که باید برطرف شود.

 

ایوزیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مواد درسی کنکور ارشد آزاد تغییر کرد/ اعلام دروس جدید در هفته اول آذر

ش نوامبر 19 , 2011
رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از تغییر مواد درسی کنکور ارشد این دانشگاه خبر داد و گفت: لیست مواد امتحانی تغییر یافته رشته گرایشهای کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۱ این دانشگاه به همراه ضرایب آنها هفته نخست آذرماه منتشر می شود. به گزارش خبرنگار مهر، در پی نگرانی برخی […]